Babiš obhájil post předsedy hnutí ANO, vyzyvatele opět neměl

Hnutí ANO minimálně další dva roky povede jeho zakladatel Andrej Babiš. V tajné volbě obdržel 195 z celkových 206 platných hlasů. Soupeře stejně jako před dvěma lety neměl. Ve svém kandidátském projevu Babiš řekl, že by chtěl jako znovuzvolený předseda ANO pokračovat v boji proti netransparentnímu a zkorumpovanému systému. Před samotnou volbou dostali delegáti možnost se Andreje Babiše na něco zeptat, nikdo této možnosti nevyužil.

Video Babiš
video

Babiš v projevu: Musíme ten prohnilý systém porazit

„Děkuji za důvěru. Děkuji hlavně všem, co mě nevolili. Nemám sto procent, jsem šťastný,“ reagoval Babiš na výsledek voleb se smíchem. „Budu rád, že povedu hnutí do klíčových sněmovních voleb a těším se na spolupráci,“ vzkázal delegátům. Na tiskové konferenci pak uvedl, že hnutí ANO se po sněmu musí zaměřit na tvorbu programu a kvalitních kandidátek pro letošní volby.

Babiš ve svém projevu požádal přítomné delegáty o podporu. „Chci vás požádat o váš hlas, abych měl možnost vás dále vést,“ řekl hned zkraje svého projevu, v němž následoval výčet jeho charakterových vlastností. Babiš sám sebe označil za soutěživého, náročného, divného a také za „urputné hovado“. Slíbil zároveň udělat vše pro to, aby hnutí říjnové sněmovní volby vyhrálo.

„My musíme ten prohnilý systém některých tradičních politiků porazit. A to je jediná šance ve sněmovních volbách. Tento rok. A proto skutečně musíme zvolit dobré vedení, musíme být jednotný tým, musíme skutečně táhnout za jeden provaz. A pro mě bude čest vás vést.“

Andrej Babiš

v kandidátském projevu na sněmu hnutí ANO
Video Události
video

Události: Andrej Babiš staronovým předsedou hnutí ANO

„Jsem soutěživý, vždycky jsem byl a měl jsem tu vizi s tím hnutím. Říkal jsem si, že není možné, aby nás v naší zemi řídili takoví lidé, kteří vlastně v normálním životě nic nedokázali, že by tam měli jít úplně jiní lidé. A je to oběť, je to skutečně oběť,“ pokračoval Babiš, podle něhož čelí hnutí ANO různým kritickým komentářům.

„My nejsme demokratičtí údajně. Já nevím, co je na nás nedemokratického. Vždyť nás volilo téměř milion občanů této země a vy si zvolíte, koho budete chtít. A jestli mě budete chtít zvolit, tak mě zvolíte,“ řekl Babiš jakožto jediný kandidát na post předsedy hnutí. „Je to boj. Je to boj za pravdu,“ dodal.

Ani před dvěma lety neměl Babiš vyzyvatele

Své předsednické křeslo Andrej Babiš suverénně obhájil už před dvěma lety. V tehdejším hlasování získal všech 186 platných hlasů, pouze jeden hlas byl neplatný. Ani v roce 2015 neměl zakladatel hnutí a ministr financí ve volbě protikandidáta. „Skutečně až tolik netleskejte,“ řekl Babiš delegátům po volbě při velkém aplausu. Aspoň někdo se podle něho měl hlasování zdržet.

Andrej Babiš
Profil

Andrej Babiš

2. září 1954 – narozen v Bratislavě (nyní má české občanství)

60. a počátek 70. let – díky práci otce v zahraničním obchodu pobýval často v zahraničí, do základní školy chodil mimo jiné v Paříži, na gymnázium v Ženevě

1974 – maturoval na gymnáziu v Bratislavě

1974–1978 – vystudoval obor zahraniční obchod na Obchodní fakultě VŠE v Bratislavě, titul Ing.

listopad 1978–1995 – zaměstnanec a později manažer Podniku zahraničního obchodu Chemapol Bratislava (později Petrimex)

1980–1989 – člen Komunistické strany Československa (KSČ)

listopad 1980 – evidován jako důvěrník (a později jako agent) Státní bezpečnosti (StB), v červnu 2014 bratislavský okresní soud rozhodl, že byl ve svazcích StB evidován jako agent neoprávněně

1985–1990 – obchodní zástupce Petrimexu v Maroku

1991–1995 – manažer Petrimexu (ředitel obchodního oddělení 32), spoluzakladatel české pobočky Petrimexu, později přejmenované na Agrofert

od poloviny 90. let – postupně zcela ovládl Agrofert a vybudoval z něj jednu z největších firem v Česku (firma podniká především v chemickém průmyslu, zemědělství, potravinářství, lesnictví a v médiích)

listopad 2011 – zakladatel politického hnutí Akce Nespokojených Občanů (ANO 2011)

od srpna 2012 – předseda politického hnutí ANO 2011

říjen 2013 – Babišovo hnutí získalo ve volbách 18,65 % a skončilo tak druhé za vítěznou ČSSD

od října 2013 – člen Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR

listopad 2015 – Babiš čelí kritice za údajný dotační podvod v tzv. kauze Čapí hnízdo, případ se dodnes vyšetřuje

1. prosince 2016 – ministerstvo financí pod Babišovým vedením spouští ostrý provoz dlouho kritizované elektronické evidence tržeb v tzv. první fázi (ubytovací a stravovací služby)

leden 2017 – Babiš je kritizován, že v roce 2013 obešel daňovou povinnost při nákupu tzv. korunových dluhopisů od své tehdejší společnosti Agrofert 

25. února 2017 – opět zvolen předsedou hnutí ANO; získal hlasy 195 z 210 delegátů