Radnice se mohou smogu bránit, ale zaspaly. Chybí jim pravidla pro omezení dopravy

3 minuty
Premiér navštívil meteorologický ústav, opozice ho za to kritizovala
Zdroj: ČT24

Města sužovaná smogem mají k dispozici způsoby, jak se znečišťování bránit a jak znečišťovatele regulovat. Nevyužívají je však. Shodli se na tom premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Jak upozornil předseda vlády, žádná radnice dosud nevyužila například možnosti sestavit vlastní regulační řád či vyhlásit nízkoemisní zónu. Ve středu bude o stavu ovzduší a boji proti smogu jednat také celá vláda.

Vyhlásit nízkoemisní zóny umožňuje zákon z roku 2011, o dva roky později pak vzniklo i vládní nařízení, které stanoví podmínky vyhlášení zón. Za čtyři roky platnosti vládního nařízení však žádná nízkoemisní zóna nevznikla. A podobné to je s regulačními řády, které mohou města připravit. To umožňuje zákon o ochraně ovzduší z roku 2012.

Jak shrnul premiér Bohuslav Sobotka, legislativně je Česko připraveno na to, aby mohlo co nejúčinněji reagovat, když se vytvoří smog. Výsledek je ale chabý. „Regulační řády ani emisní zóny v ČR zatím prakticky nejsou používány,“ podotkl předseda vlády během návštěvy Českého hydrometeorologického ústavu, kam se vydal spolu s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem.

Ministr upozornil, že existují i „velmi konkrétní programy pro deset aglomerací“, ale radnice jsou vesměs pasivní. „Chci vyzvat Asociaci krajů a Svaz měst a obcí, aby se k tomu aktivně postavily. Aby města a obce co nejdříve využila možnosti, které jsme jim změnou legislativy dali. Připravily si své regulační mechanismy, regulační řády, které by umožnily i regulaci dopravy,“ řekl Richard Brabec.

Ostravský primátor Tomáš Macura (ANO) však odmítl tvrzení vládních politiků, že udělali maximum. Je přesvědčen, že dosavadní vlády mohly být ve snaze zlepšit vzduch na Ostravsku aktivnější. V Sobotkově vyjádření cítí „značnou dávku alibismu“.

7 minut
Premiér a ministr životního prostředí: Zákony jsou, obrana před smogem je teď na obcích
Zdroj: ČT24

Trvalé zákazy i krátkodobá omezení

Nízkoemisní zóna, o které se zmínil premiér, je oblast, do které nesmějí vjíždět vozidla, jejichž motory nesplňují některou z emisních norem. V zahraničí obvykle nesmějí do měst vůbec vjíždět auta splňující pouze normu EURO 1 nebo ta, která žádnou normu nesplňují. V Německu, kde jsou nízkoemisní zóny rozšířené, však podle expertů nemá takové omezení průkazné výsledky. „Průzkumy prokázaly, že zlepšení nenastalo. Někde mírně, ale většinou nenastalo,“ řekl již dříve mluvčí Ústředního automotoklubu Petr Vomáčka.

V Česku o vyhlášení nízkoemisních zón zatím vážně uvažovala Praha a také Klimkovice na Ostravsku, které sužuje intenzivní tranzitní doprava. O zóně uvažovaly i další obce, například Říčany. Praha nicméně přípravu zavedení zón pozastavila, dokud nebude mít hotový vnější okruh.

Regulační řád je potom specifickou alternativou k nízkoemisní zóně. Opatření, která zavádí, platí pouze v době, kdy je vyhlášena smogová situace. Podobně jako emisní zóna omezuje provoz ve stanoveném území, současně stanoví objízdné trasy.

Premiér věří, že i když dosud obce regulační řády nevytvářely a pasé jsou i nízkoemisní zóny, po letošním zaprášeném lednu by se mohla situace změnit. „Jak se říká, všechno zlé je k něčemu dobré. Současná složitá smogová situace nám připomněla, jak je důležité nezapomínat na to, abychom zlepšovali stav ovzduší,“ vyzval Bohuslav Sobotka.

Nejhorší vzduch za sedm let

V posledních týdnech trápí smog celé Česko. Smogovou situaci nebo dokonce i regulaci, která dopadá na průmyslovou výrobu, vyhlásil Český hydrometeorologický ústav postupně ve všech krajích, leckde i opakovaně. Například ve Zlínském kraji je smogová situace vyhlášena již potřetí.

Podobně špatný vzduch byl v Česku naposledy v roce 2010. Ministr Brabec se ale obává, že by se smog mohl v budoucnu vytvářet častěji. „Život je krátký a změna klimatu nečeká. Kromě sucha budeme čelit i těmto extrémům,“ je přesvědčen.

O stavu ovzduší bude ve středu jednat vláda. Richard Brabec ostatním ministrům popíše aktuální situaci a shrne opatření, která jsou možná, aby se v budoucnu dopad podobného inverzního počasí minimalizoval. „Chceme popsat opatření, která jsou umožněna v rámci platné legislativy a také to, jakým způsobem bychom do toho rádi ještě aktivněji dostali města a obce, případně krajské úřady, aby opatření fungovala, byla využívána a abychom to udělali co nejrychleji,“ řekl ministr životního prostředí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Babišův krok je dle Nachera nadstandard. Vazby na Agrofert přetrvají, míní Dvořák

Rozhodnutí šéfa hnutí ANO Andreje Babiše vzdát se holdingu Agrofert jde dle místopředsedy sněmovny Patrika Nachera (ANO) nad rámec toho, co vyžaduje zákon o střetu zájmů. Sdělil to v Událostech, komentářích moderovaných Danielem Takáčem. Ministr pro evropské záležitosti v demisi Martin Dvořák (STAN) řekl, že respektuje Babišovu dohodu s prezidentem Petrem Pavlem, kterému to stačí na to, aby šéfa hnutí ANO jmenoval premiérem. Otázky ohledně konfliktu zájmů nicméně podle něj přetrvávají.
před 27 mminutami

Politici i odborníci reagují na Babišovo oznámení o Agrofertu

Andrej Babiš (ANO) oznámil, že se rozhodl vzdát holdingu Agrofert. Ve videu zveřejněném na sociálních sítích uvedl, že s firmou nebude mít nic společného a nevrátí se mu ani po konci v politice. Po jeho smrti má připadnout jeho dětem. Prezident krok ocenil a oznámil, že Babiše jmenuje premiérem 9. prosince. Politici a odborníci upozorňují, že bude důležité, jak konkrétně bude vzdání se vypadat.
před 39 mminutami

Soud uložil v kauze Stoka Liškutinovi podmíněný trest a pokutu

Krajský soud v Brně uložil v korupční kauze Stoka někdejšímu šéfovi investičního odboru Brna-střed Petru Liškutinovi (dříve ANO) podmíněný trest dva roky a deset měsíců. Zároveň má zaplatit 1,7 milionu korun. Soud schválil dohodu o vině a trestu, kterou Liškutin uzavřel se státním zástupcem.
před 40 mminutami

Vodárny chystají od nového roku zdražení, v průměru o inflaci

Vodárny v těchto dnech zveřejňují ceníky na příští rok. Ve většině regionů vodné a stočné zvýší, v průměru o inflaci. Domácnosti to vyjde řádově na stokoruny ročně navíc.
před 2 hhodinami

Právníci považují Babišův způsob řešení střetu zájmů za přijatelný

Právníci považují řešení střetu zájmů, které ve čtvrtek představil majitel holdingu Agrofert Andrej Babiš (ANO), za přijatelné a vyhovující. Vyplývá to z vyjádření ústavních právníků Jana Kysely a Ondřeje Preusse, děkana brněnské právnické fakulty Martina Škopa, ústavního právníka z pražské Univerzity Karlovy Aleše Gerlocha pro televizi Prima a Jana Kudrny z katedry ústavního práva Právnické fakulty UK pro Českou televizi. Podstatné ale budou detaily, upozornil Škop.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Do vrcholové politiky se nevrátím, říká Nečas

Bývalý premiér a předseda ODS Petr Nečas se nehodlá vrátit do vrcholové politiky. Vyjádřil se tak v pořadu Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Nikdy neviděl politiku jako celoživotní profesi a navíc po jeho návratu prý není poptávka. Nečas se pozastavil také nad aktuálním odchodem jihočeského hejtmana Martina Kuby z ODS. Bývalému premiérovi nedává smysl, že Kuba oznámil svůj úmysl před kongresem strany, na kterém mohl případně uspět se svou vizí pro ODS. Občanská demokracie by se podle Nečase měla jasně vyprofilovat jako pravicová eurorealistická strana s ekonomickou kompetencí.
před 12 hhodinami

Důležité bude dodržení závazku, reaguje budoucí opozice na Babišův krok ohledně Agrofertu

Politici napříč politickým spektrem uvítali rozhodnutí předsedy ANO Andreje Babiše vzdát se holdingu Agrofert a vyřešit tak svůj střet zájmů. „Je dobře, že Babiš konečně představil nějaké řešení (...). Snad alespoň tentokrát dodrží, co veřejnosti slíbil,“ uvedl premiér v demisi Petr Fiala (ODS). Jeho koaliční partneři z končící vlády za klíčové považují naplnění Babišova závazku a jeho důslednou kontrolu. Předseda Motoristů Petr Macinka, jehož hnutí zasedne s ANO a SPD ve vládě, Babišův krok ocenil.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Babiš se rozhodl vzdát Agrofertu

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš se rozhodl vzdát holdingu Agrofert. Ve videu zveřejněném na sociálních sítích uvedl, že s firmou nebude mít nic společného a nevrátí se mu ani po konci v politice. Akcie holdingu bude spravovat prostřednictvím trustové struktury nezávislý správce, kontrolovat ho bude nezávislý protektor. Oba určí nezávislá osoba. Babišovi potomci získají Agrofert až po jeho smrti.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...