Tejc bude kandidovat na prvního místopředsedu ČSSD. Chce změnu programu

Poslanec Jeroným Tejc se bude ucházet o post prvního místopředsedy sociálních demokratů. Rozhodl o tom Městský výkonný výbor ČSSD v Brně. Na stejnou pozici kandidoval už loni, ale prohrál s ministrem vnitra Milanem Chovancem. Sjezd sociální demokracie se uskuteční v březnu, volit se bude i předseda partaje. Pozici bude obhajovat premiér Bohuslav Sobotka.

Jeroným Tejc
Zdroj: ČTK Autor: Michal Doležal

Jeroným Tejc byl nominován jako kandidát na statutárního místopředsedu ČSSD, podpořilo ho 17 členů z 25 přítomných. Uvedl, že na předsedu kandidovat nechce, neboť jeho případný úspěch by nejsilnější vládní stranu uvrhl do krize, z níž by se před volbami nemusela vymanit.

„Poslední týdny mě řada členů sociální demokracie oslovila, abych na předsedu kandidoval. Já si toho vážím, ale nemohl jsem tuto výzvu přijmout. Pokud bych uspěl jako předseda, znamenalo by to velmi pravděpodobně pád vlády šest měsíců před volbami. Nedovedu si představit, že by předseda, který je premiérem, neobhájil svou funkci,“ zdůvodnil své rozhodnutí.

Jeroným Tejc

Jeroným Tejc

kandidát na prvního místopředsedu ČSSD

„Nic se nezměnilo na tom, že jsem kritický k řadě věcí, které v poslední době prezentoval Bohuslav Sobotka, že jsem kritický k tomu, že jsme si nepřiznali chyby, které jsme udělali, a že jsem kritický k tomu, že zatím nebyla dostatečná sebereflexe ze strany vedení, ale jsem přesvědčen, že sociální demokracii lze změnit i bez toho, aniž bych ji rozvrátil.“

Jeroným Tejc

kandidát na prvního místopředsedu ČSSD

Rozdělení funkce předsedy ČSSD a premiéra navrhuje jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD). Ten míní, že Sobotka tápe a nemá plán, jak zastavit pokles volebních preferencí sociální demokracie. Nový předseda strany by se podle představ Zimoly s premiérem navzájem podporoval před sněmovními volbami. Sobotka návrh označil za nesmysl.

Po lánské schůzce Tejc opustil post předsedy poslaneckého klubu ČSSD

Podle Tejce je ČSSD v krizi. „Jednobarevné vedení, které si vybral Bohuslav Sobotka na posledním sjezdu, nedokázalo zvrátit náš slabý volební výsledek, který jsme měli v posledních sněmovních volbách. Naopak jsme znovu zaznamenali propad a potřebujeme změnu,“ sdělil.

Tejc chce program sociální demokracie změnit. „Měli bychom upustit od témat, která jsou možná pro někoho podstatná, ale netrápí většinu lidí. Je to například mateřská pro muže, adopce homosexuálními páry nebo zákaz kouření v zoo. Měli bychom se věnovat tomu, co je podstatné, jako například zaměstnanci, drobní podnikatelé, kvalita potravin, ale také aby firmy investovaly díky daňovým zvýhodněním a aby se důchody lidí, kteří poctivě pracovali 30 nebo 40 let, přiblížily průměrné mzdě,“ doplnil Tejc.

Bývalý předseda brněnské ČSSD a bývalý předseda poslaneckého klubu strany Tejc je ve sněmovně přes deset let. Po říjnových volbách do sněmovny v roce 2013 se tajně sešel spolu se stranickými kolegy Michalem Haškem, Zdeňkem Škromachem, Jiřím Zimolou a Milanem Chovancem s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech.

Část vedení ČSSD se tehdy pokusila odstavit předsedu strany Sobotku od vyjednávání o vládě. Předsednictvo k tomu přijalo usnesení, avšak Sobotku pak podpořily krajské organizace a ústřední výkonný výbor strany usnesení předsednictva zrušil. Hašek se Škromachem se pak vzdali funkcí místopředsedů strany, Tejc opustil post předsedy poslaneckého klubu.