Sobotka: Musíme zabránit boření integrované Evropy

V současné Evropě sílí hnutí, která vystupují proti evropské integraci a proti tradičnímu politickému systému, obává se český premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. V projevu na programové konferenci slovenských sociálních demokratů (SMER-SD) také uvedl, že sociální demokracie musí zareagovat na obavy občanů z budoucnosti.

Bohuslav Sobotka
Zdroj: ČTK Autor: Jakub Dospiva

Za největší nebezpečí na kontinentu označil Sobotka snahu o postupné rozvalení integrované Evropy. „Jedinou alternativou k současné spolupráci a jednotnému trhu je nacionální soupeření, konflikty mezi státy a protekcionismus,“ upozornil. 

„Politicky v Evropě rostou hnutí, která jsou zaměřena na boření evropské integrace… Pak jsou to hnutí, která jsou zaměřena na boření stávajícího stranického systému. Jsou tady hnutí, která těží z frustrace lidí, z negativních dopadů globalizace,“ varoval Sobotka.

 Sociálně demokratické strany se podle něj musejí zaměřit na pocity příslušníků středních a nízko příjmových vrstev, zaměstnanců, malých podnikatelů, seniorů a mladých lidí.

Dodal, že sociální demokracie musí lidem zaručit prosperitu a bezpečí a také hájit svobodu a liberální demokracii, kterou podle něj ohrožují populisté, oligarchové a xenofobové.

Projev měli i sociální demokraté ze Slovenska a Německa 

I šéf německé sociální demokracie (SPD) a německý vicekancléř Sigmar Gabriel se domnívá, že v současnosti je v Evropě třeba bránit myšlenku svobody a solidarity. Podle jeho slov lidé také musí pocítit, že Evropa jim pomáhá v běžném životě.

Předseda SMERU-SD Robert Fico, který je nejdéle sloužícím slovenským premiérem, před delegáty a hosty zejména obhajoval politiku své strany. Předpokládá, že v roce 2020 by se životní úroveň v zemi pod Tatrami měla dostat na 85 procent průměru EU. 

Programovou konferenci svolal SMER-SD, nejsilnější strana současného koaličního kabinetu, před prosincovým stranickým sjezdem, který by se měl zabývat novým programem strany.