Benešovy dekrety? Bezpráví, říká Hofer před setkáním se Zemanem

Před pondělní návštěvou na Pražském hradě označil rakouský prezidentský kandidát Norbert Hofer takzvané Benešovy dekrety za bezpráví. Jeho rozhovory s Milošem Zemanem se ale budou týkat budoucnosti, zdůraznil v rozhovoru pro rakouský deník Kleine Zeitung. „Benešovy dekrety přirozeně představují bezpráví,“ řekl Hofer, „a v tom máme také zcela rozdílné názory.“

Zeman má s Hoferem mluvit zřejmě o migrační krizi, na kterou mají podobné názory. Tématem by se měly stát i blížící se opakované prezidentské volby v Rakousku a Hofer by se chtěl zmínit i o jaderné elektrárně Temelín, která dlouhodobě budí u jižních sousedů emoce.

Dekrety československého prezidenta Edvarda Beneše, na jejichž základě přišli sudetští Němci po druhé světové válce v Československu o občanství a majetek a následně byli podle mezinárodních dohod vysídleni, byly založeny na principu kolektivní viny, konstatovala rakouská agentura APA. Připomněla rovněž, že dekrety jsou nadále součástí českého právního řádu, i když pozbyly účinnosti.

Prezidentské dekrety hrály mimo jiné velkou roli v předvolebním boji před Zemanovým zvolením prezidentem v roce 2013, zdůrazňuje APA. Zeman dekrety obhajuje, podle jeho názoru neobsahují princip kolektivní viny, uvedla a připomněla Zemanovy tehdejší výroky k této věci.