Bývalý šéf protimafiánské policie Šlachta by mohl nastoupit k celníkům

Robert Šlachta by mohl nastoupit do celní správy. Nové angažmá bývalého šéfa policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu nevyloučila náměstkyně ministra financí Alena Schillerová. Právě pod ministerstvo financí celní správa organizačně spadá. Šlachta z čela protimafiánského útvaru policie odešel kvůli nesouhlasu s její reorganizací.

Celní správě se rozšířily kompetence při prošetřování trestných činů, a tak se podle náměstkyně ministra financí Aleny Schillerové tato spolupráce přímo nabízí. „V tuto chvíli nemůžeme vyloučit nic. Jednání zatím neproběhla, ale nemohu vyloučit, že neproběhnou,“ uvedla.  

Podle nejnovějšího vydání týdeníku Euro by se měl Šlachta stát od 1. října náměstkem ředitele celníků, pod něhož spadá vyšetřování. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) už to údajně schválil, napsalo Euro.

Nový šéf celní správy Milan Poulíček uvedl, že jeho hlavní prioritou je postavit nový tým a připravit správu na nové kompetence u hazardu a daně z přidané hodnoty, které má nyní jen policie. Celníci mohou nově prošetřovat u DPH trestní oznámení. Většina nových náměstků by podle Poulíčka měla nastoupit od října.

Náměstkyně ministra financí pro daně a cla Alena Schillerová
Zdroj: ČTK
Autor: Kateřina Šulová

Předchozí ředitel celníků Petr Kašpar rezignoval ke konci června. Následně odešli i další lidé z vedení celní správy. K poslednímu červnu opustil funkci také zástupce generálního ředitele pro výkon Vladimír Štainer. Už začátkem června skončil dočasný náměstek František Halás, když mu vypršela doba, po kterou byl do funkce pověřen. Ke konci července pak odešel i náměstek pro ekonomiku Tomáš Pinkas.

Celníci chtějí vyšetřovací pravomoci, jako má policie

Celní správa s nedávným přijetím takzvaného celního balíčku dostala i větší kompetence při prověřování trestných činů souvisejících s DPH. Dosud celníci mohli provádět šetření jen u dovozu, vývozu a tranzitu zboží. Poulíček uvedl, že celní správa by chtěla do konce roku 2018 také rozšířit tuto kompetenci o oblast přímých daní. Výhledově by chtěli celníci mít i možnost vyšetřovat jako policie. 

Milan Poulíček
Zdroj: ČTK/Ministerstvo financí

Celníci totiž mohou v současnosti u některých trestných činů provádět řadu úkonů při prověřování, kroky od sdělení obvinění a následné vyšetřování je ovšem již jen v kompetenci policie. Změna by vyžadovala novelu trestního řádu tak, aby i celníci mohli dokončovat trestní řízení. Celníci stejně jako policie při řešení trestných činů podléhají dozoru státního zástupce.

V souvislosti s rozšířením kompetencí u DPH a od začátku roku i u kontroly hazardu celníci celkově rozšíří své řady o zhruba 360 nových pracovníků. V současnosti jich je asi 4500. Dále jsou nová místa určena i na spolupráci při kontrole elektronické evidence tržeb. Ministerstvo financí na tyto činnosti dalo celníkům na příští rok o 200 milionů korun navíc.