Nová pravomoc Vojenské policie. Může se pustit do šetření trestných činů

Rychlejší vyšetřování zločinů spojených s armádou má přinést novela trestního řádu, která platí od 1. července a Vojenské policii umožní dovést vyšetřování až k obžalobě. Dosud musela kauzy předávat státní policii. Na užší spolupráci se v úterý s Vojenskou policií domluvili státní zástupci. Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová by podobné rozšíření pravomocí uvítala i u celníků.

Takzvaný institut vyšetřování poskytla Vojenské policii novela trestního řádu, která platí od 1. července. Už od začátku roku také kvůli zvýšené pravomoci vytvořila nový odbor, který se věnuje hospodářské trestné činnosti a trestné činnosti, která souvisí se státními podniky a příspěvkovými organizacemi vytvořenými ministerstvem obrany.

Vojenská policie bude moci vyšetřovat trestné činy související s obchodem, s nákupem vojenského materiálu a bude moci vyšetřovat vlastně i civilní osoby.

Pavel Zeman

Nejvyšší státní zástupce

V rámci Vojenské policie proto vznikl speciální tým, který už pracuje na případech korupce nebo klientelismu v souvislosti s armádními zakázkami. Náčelník složky Pavel Kříž poznamenává, že vojenští policisté již mají „poznatky“ týkající se trestné činnosti spojené s vojenskými případy. Blíže je ale nechtěl komentovat.

Dosud vyšetřování fungovalo tak, že vojenští policisté v určité fázi trestního řízení předložili případ těm státním, a ti ho došetřili. Nyní celou záležitost zpracují sami.

Bradáčová: Armáda je zvláštní organismus, potřebuje specialisty

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman změnu trestního řádu vnímá pozitivně. Očekává, že na státním zastupitelství bude muset být „ještě více posílena specializace státních zástupců právě ve vztahu k vyšetřování ze strany Vojenské policie“.

Video Události
video

Vojenská policie se může pustit do šetření trestných činů

Změnu přivítala i Bradáčová. Podotkla, že vojenští policisté dobře znají prostředí armády, které je ze své podstaty specifické. „Armáda je zvláštní organismus, musí tomu tak být, protože to je specifická ozbrojená složka, a proto i ti, kdož vyšetřují vojáky České republiky, by měli být na tento živý organismus specialisté,“ poznamenala.

Informace, které získají, jsou podle ní nepřenositelné a pokud se jimi začne zabývat někdo další, jak tomu bylo dosud, trestní řízení to prodlužuje až o měsíce. Poznamenala, že o této změně zákona s vojenskými policisty mluvila již před asi deseti lety.