Zaorálek: Nedoporučujeme občanům cestovat do Ankary a Istanbulu

Ministr zahraničních věcí České republiky Lubomír Zaorálek (ČSSD) po jednání krizového štábu řekl, že nedoporučuje cestovat do Ankary, Istanbulu a jihovýchodního Turecka. Důvodem jsou události, které se staly v pátek v noci a v sobotu ráno. Pokus o armádní puč byl sice zažehnán a situace se uklidňuje. Zaorálek ale upozornil, že Česká republika je připravená poslat do Turecka v případě nouze letadlo, které odletí do dvou hodin. 

Video Zaorálek po zasedání krizového štábu
video

Zaorálek po zasedání krizového štábu

Ministr zahraničí také dodal, že cestování do dalších částí Turecka může být klidnější. „I tam ale nabádáme k obezřetnosti a doporučujeme těm, kteří tam jsou, držet se v okolí svých středisek, protože v letoviscích je poměrně klid,“ řekl Zaorálek.

Dalším doporučením ministra je vyhnout se místům s vysokou koncentrací lidí jako jsou demonstrace, akce větší a masové atd.

Krizový štáb také uvažoval o evakuaci. „Vzhledem k tomu, jak se situace zmírnila, tak evakuaci nepřipravujeme. Do dvou hodin jsme společně s armádou připraveni vypravit letadlo“ popsal. 

Ministerstvo je také ve spojení s občany, kteří jsou v systému DROZD. „Posíláme jim informace, ale přál bych si, aby tam bylo více lidí,“ řekl ministr a dodal, že jsou ve spojení i s cestovními kancelářemi. „Máme v činnosti i konzulární oddělení. Jsme ve spojení s občany i přes krizové linky. Ty budou k dispozici a jsem rád, že je občané využívali. Systémy svou funkci zvládly,“ pochválil Zaorálek.

Pracovní skupina na Turecko se sejde v pondělí. „Znovu by měla vyhodnotit, co se stalo a co se bude odehrávat. Učinili jsme to, co bylo třeba,“ uvedl ministr a také popsal, že Česko má zájem na stabilitě Turecka. „Jsme velkým partnerem Turecka a Turecko je také partner Evropské unie. Je to týden zpět, kdy jsme seděli na Radě NATO s Turky, a jsou to pro nás překvapivé informace, co se k nám dostávaly,“ ukončil Zaorálek.