Za žhářský útok na ubytovnu v Aši dostali extremisté téměř sedm let

Za žhářský útok na romskou ubytovnu v Aši v roce 2012 si Tomáš Kopecký a Michal Poláček odpykají šest let a devět měsíců vězení. Odvolací Vrchní soud v Praze je potrestal za rasově motivovaný pokus o vraždu. Oba muži odešli se stejným trestem, jaký jim loni v prosinci vyměřil i Krajský soud v Plzni. Státní zástupce požadoval zvýšení trestu na patnáct let vězení.

Ubytovna, kterou se žháři pokusili zapálit

Zdroj: ČTK Autor: Jan Sokol

Tomáš Kopecký a Michal Poláček si podle spisu jako členové neonacistické a rasistické organizace Blood & Honour Division Bohemia a její dceřiné militantní organizace Combat 18 v roce 2012 opatřili zápalné láhve a hodili je na dům v Aši, kde v té době bylo deset dospělých a osm dětí, převážně Romů. Vzniklý požár nikoho nezranil, obyvatelům se ho podařilo uhasit.  

Podle spisu po předchozí domluvě natankoval Kopecký u benzinky 2,4 litru benzinu, poté si společně s Poláčkem po cestě k ubytovně opatřili skleněné lahve, vzali hadry na knoty a zhotovili dvě zápalné lahve.

Prostor kolem dveří do ubytovny polili muži benzinem, aby ztížili útěk z domu, a poté tam vhodili zápalné lahve. Jedna z lahví ale nebyla zapálená a požár tak nezpůsobila. Oběma mužům hrozilo až 20 let vězení i výjimečný trest. Státní zástupce v odvolání požadoval, aby šli do vězení na 15 let. Odvolací soud mu ale nevyhověl a potvrdil jim původní trest.

Video Zprávy ve 12
video

Proč soud nezvýšil původní tresty

Uložení mírnějších trestů pod zákonnou hranicí soud zdůvodnil tím, že muži spolupracovali, pokusili se poškozené odškodnit, předtím neměli problémy se zákonem, po činu se od neonacismu distancovali a začali pracovat.

Podle vrchního soudu se však potvrdily závěry podřízeného soudu, podle kterých oba muži věděli, že někdo může zemřít. Nelze jim taky uvěřit, když tvrdili, že chtěli poškozené jen postrašit. „Tento závěr je správný,“ zdůraznila předsedkyně odvolacího senátu Pavla Augustinová. Doplnila, že útok sice neměl fatální následky, podle posudků ale mohl objekt vyhořet.

Zakladatel skupiny půjde do vězení na tři roky a osm měsíců

Kromě Poláčka s Kopeckým čelilo obžalobě z různých neonacistických aktivit dalších sedm lidí. Za zakladatele a vůdce neonacistických organizací byl označen Jan Balík, který se žhářského útoku na ubytovnu nezúčastnil. Za rasistickou a neonacistickou aktivitu a šíření těchto ideologií půjde do vězení na tři roky a osm měsíců. Podle spisu například vyhledával členy do neonacistických uskupení, psal a zřizoval internetové stránky. Prodával také trika, mikiny, CD, DVD a další předměty s tematikou neonacistických skupin a aktivit.

Další čtyři muži a jedna žena odešli od soudu s podmíněnými tresty. Podle spisu podporovali a propagovali radikální skupiny, různou měrou se podíleli na distribuci nahrávek nacistických kapel, oděvů a předmětů, vyzývali k násilí proti Romům, stáli i za posprejováním několika míst v Mariánských Lázních či za zapálením srubu v Praze. Zbývající obviněný byl definitivně zproštěn obžaloby z toho, že vyráběl předměty s rasistickými a nacistickými motivy a symboly.