Soud Rittiga a Nečasové: Výpovědi byly oproti očekávání veřejné, všichni aktéři vinu odmítli

Všichni čtyři obžalovaní v kauze vynášení tajných zpráv Bezpečnostní informační služby (BIS) u pražského městského soudu odmítli vinu. Někdejší šéfka kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) Jana Nečasová (dříve Nagyová) u soudu prohlásila, že by tím ohrozila Nečase, s nímž v té době měla už osmiletý vztah. Lobbista Ivo Rittig kauzu označil za absurdní a obžalobu popřel i Rittigův právník David Michal a exporadce ministra zemědělství Tomáš Jindra. Nečasové ale hrozí až osmileté vězení, zbylým obviněným může soud uložit maximálně tři roky odnětí svobody.

Ivo Rittig u soudu
Zdroj: ČTK Autor: Michal Doležal

Podle žalobců se Rittig s Jindrou dozvěděli od Nečasové a ministra zemědělství Petra Bendla (ODS) o existenci utajeného materiálu, který dostal premiér Nečas od šéfa civilní kontrarozvědky. Údajně dovodili, že se týká právě jich - Rittig proto dohodl schůzku Michala s Nečasovou, která prý právníkovi 27. března 2012 obsah zprávy vyzradila.

Odposlechy v pražském hotelu Ventana, kde se Rittig se svými advokáty scházel, pak podle žalobců ukazují, jak Rittig bezprostředně po schůzce popisuje, co se Michal u Nečasové dozvěděl. Lobbista prý díky tomu mohl „učinit opatření k zakrytí svého vlivu na státní orgány“.

Reportér Jiří Hynek v Událostech, komentářích upřesňoval, že nejde o odposlechy telefonů, ale prostorové odposlechy: „Ty byly umístěné v hotelu Ventana v pokoji č. 26, což byl pokoj, který Ivo Rittig využíval pro jednání s nejbližšími spolupracovníky. Tento odposlech sice ve zdi vydržel jen dva dny, ale za tu dobu natočil materiál, který policie využívá asi ve čtyřech kauzách.“ 

Nečasová si prý s Michalem vyměňovala drby, žádné tajné informace

Výpovědi obžalovaných byly oproti očekávání veřejné, protože jak žalobci, tak i jednotliví obhájci se vyslovili pro maximální otevřenost řízení. Nečasová, kterou k soudu doprovodil bývalý premiér Nečas, kategoricky odmítla, že by obsah zprávy BIS vyzradila. S právníkem Michalem se podle výpovědi sešla nikoliv proto, aby vynesla informace Rittigovi, ale proto, že ji předseda vlády pověřil úkolem, aby tlumočila lidem okolo ministra Bendla Nečasovo rozhořčení nad děním v resortu zemědělství.

Video Události
video

Nečasová u soudu vinu odmítla - prý by ohrozila vztah s Nečasem

Nečasová u soudu vinu odmítla - prý by ohrozila vztah s Nečasem

Události, komentáře: Souhrn kauzy od reportéra ČT Jiřího Hynka

 

Michal doplnil, že se s Nečasovou znal na společenské úrovni a „vyměňoval si s ní drby“. Vnímal ji prý jako dobrý kontakt pro advokátní kancelář MSB Legal, ve které pracuje, a to i kvůli případnému získání některé z veřejných zakázek na právní služby.

Jindra vypověděl, že v předmětné době ho zajímaly informace o jeho dalším osudu v dozorčí radě Budějovického Budvaru, protože měl od Bendla zprávy, že by měl být z funkce po mediální kampani odvolán. O konkrétní utajované zprávě se však prý s nikým nebavil.

Také Rittig tvrdí, že žádné utajované informace nikdy neměl k dispozici ani je nezjišťoval. Obvinění chápe jako součást dlouhodobé snahy o kriminalizaci své osoby - v honu na ni se prý předhánějí olomoučtí a pražští vrchní státní zástupci, stejně jako různé policejní útvary.

Žalobci mají i přepisy z kryptovaných telefonů  

Proces provázejí zvýšená bezpečnostní opatření - dveře do soudní místnosti jsou zajištěné speciální plombou. Už teď je jasné, že některé pasáže líčení budou kvůli utajeným skutečnostem bez přítomnosti veřejnosti. 

Všichni čtyři shodně odmítli odpovídat na dotazy státních zástupců. Všichni také namítali, že byly policejní odposlechy pořízení nezákonně, protože je povolil místně nepříslušný soud. Soud ale na tyto výhrady nepřistoupil – nedávný nález Ústavního soudu nemůže podle soudce platit zpětně. „Nařízený odposlech považuji za zákonný a myslím si, že Ústavní soud na tom nemůže nic změnit,“ prohlásil předseda senátu Petr Novák. 

Žalobci ještě chtějí navrhnout další důkazy. „Disponujeme určitými přepisy telefonních hovorů, které byly zajištěny z kryptovaných telefonů,“ dodává žalobce Rostislav Bajger. Může jít o textové zprávy z telefonu Jany Nečasové, které policie teprve nedávno rozšifrovala. 

Kromě kauzy vynášení tajných zpráv BIS figuruje Nečasová (dříve Nagyová) také v případu údajného zneužití Vojenského zpravodajství ke sledování premiérovy bývalé manželky Radky. Původně obvodní soud rozhodl o zproštění obžaloby Jany Nečasové i bývalých šéfů vojenské rozvědky Ondreje Páleníka a Milana Kovandy a zpravodajce Jana Pohůnka. Pražský městský soud však toto rozhodnutí zrušil, obvodní soud se k případu vrátí v polovině června. Jana Nečasová čelí stíhání také kvůli krácení daní a rovněž v případu takzvaných trafik pro trojici poslanců ODS, kde je obviněn i její manžel.