Zlaté záchranářské kříže dostali hasiči ze Studénky i mladící, kteří zachránili topící se děti

Zlatý kříž za záchranu života dostali dva mladíci za pomoc topícím se dětem a hasiči zasahující při tragické nehodě ve Studénce. Oceněn byl také Martin Šimek, který z hořícího vozu, ač těžce zraněn, vytáhl dva své kamarády. Vyznamenání jim na Pražském hradě předal prezident Miloš Zeman.

Matěj Hulík a Martin Bartoš ocenění za záchranu života dvou dětí
Zdroj: ČTK Autor: Kateřina Šulová

Martin Šimek získal cenu za statečnost při havárii, kdy automobil řízený jeho kamarádem narazil do stromu. I přes své těžké zranění se dokázal z vozu dostat a zavolat pomoc. Ještě před příjezdem záchranářů navíc z automobilu vytáhl oba své těžce zraněné kamarády. Posledního z nich těsně předtím, než celý vůz vzplál.

Další cenu obdrželi Martin Bartoš a Matěj Hulík, kteří pomohli ženě se dvěma topícími se dětmi. Jedno z dětí totiž sjelo na odrážedle do vody – matka pro něj hned skončila, jenže nezabrzdila kočárek, který skončil ve vodě také. Mladíci, kterým v té době bylo 17 let, přispěchali na pomoc a děti vytáhli.

Zlaté záchranářské kříže dostali rovněž Jan Rom a Petr Dřevikovský, kteří z hořícího automobilu vyprostili jak řidiče, tak jeho spolujezdkyni. Vůz záhy poté celý shořel. Mladík vyvázl z nehody se zlomenou nohou, dívka měla přeraženou čelist a krvácení do mozku. Díky pomoci jsou ale živí. „Samozřejmě, že strach ve mně byl – ale chytil jsem ho a tahal ven a říkám: polez, polez, nebo tady shoříš!“ popisuje zachránce Jan Rom.

Video Události
video

Mladík i dívka hrozivě vypadající nehodu přežili

Ocenění si odnesli i zástupci moravskoslezských hasičů, kteří se podíleli na zásahu při srážce vlaku a kamionu ve Studénce, nebo Jana Fojtlová, která jako operátorka tísňové linky dokázala přesnými pokyny zachránit na dálku roční holčičku, která vdechla kuličku hroznového vína a nedýchala. „Musela jsem se nejprve zorientovat, co se děje,“popisovala novinářům. Na vystresovanou volající paní prý musela zvolit důraznější postup, aby ji přiměla ke spolupráci, než dojeli záchranáři.