Zeman prý nebude vetovat zákon o národních parcích

Prezident Miloš Zeman zřejmě nebude vetovat novelu zákona o ochraně přírody a krajiny, která mimo jiné upravuje pravidla pro národní parky. Po jednání v Lánech to uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Ten prý prezidenta ujistil, že návrh neobsahuje žádné rozšíření bezzásahových zón, což Zeman v minulosti kritizoval v souvislosti se zákonem o Šumavském národním parku. Toho se také mělo případné veto týkat.

Roklanský potok na Šumavě
Zdroj: ČTK Autor: Tomáš Vocelka

„Jsem velmi rád, že jsem, myslím, u pana prezidenta obhájil to, že návrh zákona je vyvážený, že není ideologický ani na jednu ani na druhou stranu, že má v sobě princip pokory vůči přírodě. To znamená nechat několik desítek let na to, ať příroda sama ukáže, co umí, a toto pan prezident ocenil. Tedy jak to moratorium, tak i to, že to dává určitý větší prostor šetrnému turismu,“ uvedl Brabec.

Zeman už dříve uvedl, že se prý na šumavské starosty chystá past, přitom by měli mít možnost spolurozhodovat o dění v parku. Proto hrozil zákon vetovat. Ministr Brabec to ale odmítal, podle něj totiž dotčené obce u schválení zonace parku budou. Rozhodování o vymezení plochy se bude provádět opatřením obecné povahy, které obce znají, protože tak přijímají třeba územní plány.

Národní parky ale nebyly jediným tématem jednání. S prezidentem se Brabec rovněž bavil o čerpání evropských fondů z Operačního programu Životní prostředí, o novém programu Zelená úsporám, o tzv. kotlíkových dotacích nebo o prolomení těžebních limitů. Za dotační programy Brabce prezident podle ministrových slov chválil, naopak u prolomení limitů se zcela neshodli.