Vitásková se stížností brání i trestnímu stíhání

Předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková podala stížnost proti zahájení trestního stíhání vůči své osobě. Napsal to server Lidovky.cz. Protikorupční policie obvinila Vitáskovou v pondělí kvůli jmenování Renaty Vesecké místopředsedkyní úřadu.

Trestní stíhání Aleny Vitáskové se týká zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Podle závěrů kriminalistů jmenovala Renatu Veseckou místopředsedkyní v rozporu s energetickým zákonem.

Vitásková si podle mluvčího Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Jiřího Chvojky nechá od státu přidělit právníka, nechce ho totiž platit. „Vychází z názoru, že kdykoliv otevře dveře, tak se za nimi objeví policista s nějakým trestním stíháním a že nemůže celý svůj plat dávat právníkům, tak nechť to platí stát,“ uvedl mluvčí.

Lidovky.cz v souvislosti s tím upozornily, že na levnějšího nebo dokonce bezplatného právníka nemá Vitásková automatický nárok. V přípravném řízení o něm rozhoduje soudce nebo předseda senátu a každá situace se posuzuje individuálně.

Vyšetřování kvůli Vesecké, která ve funkci už není

Vitásková a ERÚ už podávaly stížnosti kvůli květnovému vpádu protikorupční policie na pobočky úřadu, kde se údajně snažila policie zajistit jmenovací dekret Vesecké do funkce. Podle zákona místopředseda musí mít nejméně sedm let praxe v oboru energetiky, z toho alespoň tři roky v řídící nebo vedoucí funkci. ERÚ i Vitásková v minulosti několikrát uvedly, že Vesecká podmínku splňuje, protože se zabývala kauzami souvisejícími s energetikou.

Kvůli změnám na úřadě spojených se služebním zákonem již Vesecká jako místopředsedkyně úřadu ale nefiguruje, byla odvolána na konci června. Nadále pracuje v legislativně správní sekci úřadu, její přesnou pozici ale mluvčí nespecifikoval.