Milion pro Chovance? Ministr korupci odmítá, podal trestní oznámení

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a Česká pošta podali trestní oznámení kvůli nahrávce, na které její protagonisté domlouvají úplatek pro ministra v souvislosti se zakázkou České pošty. O údajné korupční nabídce informoval server Neovlivni.cz. Podle ministerstva i pošty jsou na nahrávce nepodložená a vykonstruovaná tvrzení, která souvisí s obchodním sporem. Neovlivni.cz uvedl, že si rozhovor se členem středočeské ČSSD nahrál bývalý obchodní partner České pošty, se kterým je nyní státní podnik ve sporu.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD)
Zdroj: ČTK

 Na nahrávce, kterou podle Neovlivni.cz vlastní podnikatel Lukáš Čadek, se hovoří o úplatcích – dvoumilionovém pro ČSSD a milionovém pro ministra vnitra – výměnou za pomoc se získáním zakázky od České pošty. Podle ministerstva vnitra jde o snahu ministra poškodit, informace o nahrávce se totiž na veřejnosti objevily až po podání trestního oznámení. „Informace a nahrávky, jež jsou v současné době záměrně šířeny do vybraných médií, obsahují nepodložená a vykonstruovaná tvrzení. Samotné selektivní zveřejnění má pak s největší pravděpodobností narušit běžící vyšetřování a poškodit osoby, jež k tomuto vyšetřování daly podnět,“ uvedla mluvčí ministerstva vnitra Lucie Nováková.

Chovanec: Nikoho jsem za Čadkem neposlal

Lukáš Čadek se nyní s poštou soudí o 27 milionů korun kvůli ukončené spolupráci. Chovanec odmítl, že by za ním kohokoli posílal. „Určitě ne. Nebyl k tomu žádný důvod,“ řekl ministr serveru. Podle ministerstva se „neznámá osoba“ – podle kontextu člověk, který potom jednal s Čadkem – dříve pokoušela kontaktovat člena vedení České pošty. „Tato osoba se na nahrávce údajně pokouší vzbudit dojem, že je schopna vyřešit obchodní spor s ČP. K získání důvěry má uvádět celou řadu tvrzení, jejichž obsah je dle všeho záměrně smyšlený,“ uvedla mluvčí ministerstva.

Podle serveru Aktuálně.cz zastupoval ČSSD na schůzce její řadový člen Kamil Choc. Ten podle Aktuálně.cz zaslal Čadkovi e-mail, kde stojí: „Hlavně moc nemluv, Chovanec o všem ví.“ Sám však tvrdí, že s korupcí nemá nic společného. „Měl jsem sloužit jako legální mediátor mezi dvěma stranami. To, co se teď rozehrálo, mi přijde směšné,“ řekl.

Spor se táhne déle, než je Chovanec ministrem

Spory Čadka s Českou poštou začaly podle serveru před nástupem Chovance na vnitro. Firma s podnikatelem spolupracovala v oblasti prodeje zboží na pobočkách. Čadek tvrdí, že mu lidé z pošty následně přislíbili další zakázky, on nakoupil zboží, ale firma nakonec od další spolupráce ustoupila. Smlouvu na to ovšem nemá, jako důkazy uvádí e-maily, jejichž pravost ale zaměstnanci pošty zpochybňují.