Soud rozhodl: Nejedlého Lukoil musí státu zaplatit pokutu 27 milionů

Praha - Firma Lukoil Aviation Czech, jejímž jednatelem je prezidentův poradce Martin Nejedlý, má státu zaplatit 27,5 milionu korun kvůli dodávce leteckého paliva. Rozhodl o tom dnes Obvodní soud pro Prahu 1. Verdikt není pravomocný, lze se proti němu odvolat. Hrad se k věci zatím nebude vyjadřovat.
Martin Nejedlý a Miloš Zeman
Zdroj: ČTK Autor: Zdeněk Němec

Spor začal v roce 2009, kdy Státní správa hmotných rezerv uzavřela s Lukoilem smlouvu na obměnu zásob leteckého petroleje. Firma podle žaloby odebrala petrolej za 275,6 milionu korun, vrátila ale necelou polovinu. Správa proto Lukoilu uložila pokutu, jejíž uhrazení firma odmítá; žaloba je podle Lukoilu protiprávní a nárok promlčený.

Loni v červnu vydal soud platební rozkaz, kterým uložil firmě povinnost částku zaplatit. Lukoil ale podal takzvaný odpor, kterým se rozkaz zrušil, a soudkyně proto musela nařídit veřejné projednání sporu, které začalo letos počátkem dubna. Dnes soud projednal poslední důkazy v případu, zejména smlouvy státu s jinými dodavateli leteckých pohonných hmot z let 2009 až 2013, a došel k závěru, že Lukoil pokutu zaplatit musí.

Lukoil Aviation Czech dodává letecké palivo Českým aeroliniím, je součástí ruské ropné společnosti Lukoil, a řídí ho Zemanův poradce Nejedlý. Prezident již dříve řekl, že chce počkat, jak soudní spor Lukoil dopadne, teprve poté se prý rozhodne, jestli Nejedlý zůstane na Hradě. Dnes Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček řekl, že prezident se k věci nebude vyjadřovat do doby, než bude vynesen pravomocný rozsudek. Stejně odpověděl na otázku, zda prezident záležitost považuje za problém.