Členové Ztohoven mají malér kvůli „hrátkám“ s občanskými průkazy

Praha - Pražští policisté obvinili 12 členů výtvarné skupiny Ztohoven, kteří na své občanské průkazy použili fotografie pozměněné takzvaným morphingem. Začali je stíhat pro přečin poškozování cizích práv, za což jim v případě odsouzení hrozí až dvouletý trest vězení nebo zákaz činnosti. Občanské průkazy se pozměněnými snímky vystavila skupina v polovině loňského roku v galerijním prostoru v centru Prahy jako součást svého projektu Občan K., kterým prý chtěla upozornit na to, jak jednoduché je zneužít soukromé informace o každém člověku. Policie pár hodin po zahájení výstavy průkazy všech 12 členů Ztohoven zabavila a načas zadržela jednoho z umělců, který vystupuje pod jménem Roman Týc.

V policejní evidenci již figuroval se změněným portrétem, na který použil kombinace podobenky své a svého kolegy. Skupina v projektu využila toho, že při pořízení občanského průkazu lze donést úředníkům již hotový portrét. Každý z umělců navíc zažádal o občanský průkaz na jméno svého kolegy. Po šest měsíců pak prý žili pod cizí identitou.

„Při žádostech o vydání průkazů tak úředníky uvedli v omyl,“ vysvětlila pražská policejní mluvčí Andrea Zoulová, v čem tkví podstata trestného činu, ze kterého policisté výtvarníky obvinili. Skupina se kvůli zásahu policie zase obrátila se žalobou k pražskému městskému soudu.

Roman Týc měl kvůli svým uměleckým aktivitám problémy s policií a soudy již v minulosti. Za úpravu pražských semaforů, kdy kráčející a stojící figurky nahradil panáčky v komických situacích, dostal pokutu 60 tisíc korun. Týc se sice k akci přihlásil, u soudu ale vystupoval jako David Brudňák a říkal, že jde o jiného umělce, který je mu pouze podobný. Soud ale tehdy konstatoval, že Týc a Brudňák jsou jedna osoba.


Skupina Ztohoven je svými intervencemi do veřejného prostoru už proslulá. Nejznámější je akce Mediální realita, při níž se napojili do televizního vysílání se simulovaným atomovým výbuchem. Za dílo získali cenu od Národní galerie v Praze, ale také se dostali do konfliktu se zákonem. Soud nakonec čin vyhodnotil jako přestupek, příslušný městský úřad ale zamítl i to a Ztohoven nedostali žádný trest.