Dienstbier má podporu zelených v boji o Senát

Praha - Strana zelených podpoří v doplňovacích senátních volbách na Kladensku kandidáta sociální demokracie Jiřího Dienstbiera. Oznámil to šéf strany Ondřej Liška. Dienstbier má podle něj velmi blízko k programovým prioritám Strany zelených. Doplňovací volby do Senátu proběhnou 18. a 19. března. Podobně Věci veřejné podporují kandidáta TOP 09, starostu Kmetiněvsi Luďka Kvapila. Za ODS kandiduje do horní komory kladenský primátor Dan Jiránek. Do Senátu se chce dostat i Jana Bobošíková. Celkem se do voleb přihlásilo deset kandidátů.

„Podpora je výlučně vázána na Jiřího Dienstbiera, nelze ji chápat jako obecnou podporu ČSSD,“ uvedl Liška, který byl ministrem školství ve vládě bývalého šéfa ODS Mirka Topolánka. „Doufám, že by to mohl být začátek kooperace z mé strany na tématech, na nichž se shodneme,“ podotkl Dienstbier, kterého již dříve podpořila i komunální strana Volba pro Kladno, kterou vede bývalý primátor a někdejší občanský demokrat Milan Volf.

O podporu zelených a Volby pro Kladno usilovalo další místní seskupení Lepší Kladno, které nominovalo stomatologa Karla Protivu. Sdružení přitom tvoří spolu s KAN právě část kladenských členů Strany zelených a také Věcí veřejných.

O hlasy budou usilovat také předsedkyně strany Suverenita Jana Bobošíková, předseda středočeské KDU-ČSL Miroslav Rovenský, místopředseda České pirátské strany Ivo Vašíček, ekonom Milan Vodička ze Strany svobodných občanů nebo staronový komunistický kandidát Zdeněk Levý, starosta Drnku.

Kladenským senátorem byl dosud vždy zástupce ČSSD.