V Česku se objevil fentanyl, droga silnější než heroin

Praha - Českem se začíná šířit nebezpečná droga fentanyl, která je mnohem silnější než heroin. Tento syntetický opiát, který se v medicíně používá k tišení bolesti a při anestezii, se podle detektivů z Národní protidrogové centrály distribuuje zejména na severní Moravě a dováží se z Pobaltí. Odborníci na drogovou problematiku před drogou varují. Hrozí totiž záměna s heroinem a smrtelné předávkování. Informaci přinesl deník Právo.

Zdroj: ISIFA/SME Autor: Tomáš Bendikovič

Podle českého Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti fentanyl má až 80krát vyšší účinnost než stejné množství čistého heroinu a zhruba 50krát vyšší účinnost při utlumení dýchání. Do roku 2004, kdy rakouští policisté odhalili ilegální výrobnu a zajistili dávky za 450 tisíc eur (asi 11 milionu korun), se opiát na evropské drogové scéně nevyskytoval. Jen občas unikl z legální výroby léků. V Americe se ale zprávy o úmrtích na předávkování fentanylem po záměně s heroinem objevovaly už na konci 70. let.

Úřady v Česku už podle Práva evidují tři úmrtí. Podle detektivů z Národní protidrogové centrály se fentanyl zatím distribuuje zejména na severní Moravě. „Poprvé jsme tam tuto drogu zaznamenali před dvěma lety, ale nyní již nejde o náhodný výskyt,“ řekl Právu šéf protidrogové jednotky Jakub Frydrych. Podle něj se fentanyl dováží z pobaltských zemí, zejména z Estonska. Prodává se prý v podobě hnědého prášku jako heroin a je jen o málo dražší - hrozí tedy jeho záměna. Pokud by se na český trh dostalo větší množství fentanylu, tak hrozí podle Vobořila velké množství úmrtí.

Video Reportáž Tomáše Vlacha
video

Reportáž Tomáše Vlacha

Drogy jsou na Slovensku a na severu Moravy

Slovenská policie zabavila v srpnu přes čtyři kilogramy fentanylu asi za 240 000 eur (nyní asi 5,93 milionu korun). Zároveň zadržela dva muže, kteří drogu vyráběli a chystali se ji dodávat na slovenský trh. V souvislosti s tímto případem zadrželi čeští policisté dalších pět lidí, kteří drogu dováželi ze Slovenska a poté ji distribuovali v Ostravě. Zajistili u nich asi 250 gramů za půl milionu.

Národní monitorovací středisko pro drogy a drogové závislosti kvůli opiátu před dvěma měsíci varovalo všechna kontaktní centra a organizace, které pomáhají závislým. Zatím nemá informace o tom, že by se látka na české scéně vyskytovala ve velkém množství.