Policie navrhla obžalovat velvyslance v Thajsku Sedláčka

Praha – Policie minulý týden navrhla postavit před soud velvyslance České republiky v Thajsku a bývalého generálního sekretáře ministerstva zahraničních věcí (MZV) Milana Sedláčka a další dva lidi. Sedláček s dalším úředníkem ministerstva zahraničí čelí obvinění ze zneužití pravomoci úřední osoby, třetím stíhaným je žena, která je podezřelá z podvodu. Státní zastupitelství by o návrhu mělo rozhodnout do konce listopadu.

Podle deníku Právo případ souvisí se semináři v Asii, za které ministerstvo zahraničí v roce 2008 vyplatilo soukromé firmě zhruba 1,5 milionu korun. Existuje prý ale podezření, že se neuskutečnily. Policisté se kauzou zabývají na základě trestního oznámení, o němž v září 2009 informoval server iDnes.cz. Oznámení bylo podle něj podáno na Sedláčka a jednatelku firmy Image Conference & Consulting Evu Rybkovou, která měla školení organizovat. Sedláček je kvůli případu dočasně přeřazen do pražského ústředí. Ministerstvo dříve uvedlo, že ho odvolat z funkce velvyslance nechce. V Praze má být do doby, než bude jeho případ dořešen.

„Důvodem trestního oznámení je trojice seminářů v Singapuru, Hongkongu a Číně. Na to, že zřejmě nikdy neproběhly, upozornil redakci iDnes.cz vysoce postavený úředník, který si ale nepřál uvést své jméno. Černínský palác potvrdil, že se na zakázce podílela firma Image Conference & Consulting. Ministerstvo jí zaplatilo 464 tisíc za seminář v Číně, 489 tisíc za podobnou akci v Hongkongu a 497 tisíc za prezentace v Singapuru,“ uvedl v minulosti server. České ambasády, které se na seminářích měly podílet, o ničem nevěděly, napsal dříve iDnes.cz. Výjimkou byla podle něho Čína, v případě Pekingu ministerstvo spolupráci s firmou potvrdilo.

Sedláček se podle policie dopustil zneužití pravomoci tím, že jako tehdejší šéf sekce ekonomické spolupráce a zahraniční prezentace podepsal smlouvy na prezentace, uvedlo v březnu Právo. „Byly to prezentace česko-asijského fóra zaměřené na akvizice účastníků z těchto asijských zemí,“ řekla iDnes.cz v minulosti Rybková. Sedláček a Rybková se podle serveru znají z Moskvy, kde Sedláček před lety pracoval jako ředitel českého centra a Rybková pro agenturu CzechTourism.