Unie otců žaluje České dráhy kvůli kupé vyhrazeným pro ženy

Praha – České dráhy chtějí ještě v průběhu tohoto pololetí zvýšit počet specializovaných kupé určených pro ženy. A to i přesto, že kvůli údajné segregaci mužů čelí trestnímu oznámení, které na ně podala Unie otců. V současnosti jsou specializovaná kupé pro ženy ve zkušebním provozu. Nacházejí se ve vlacích EC a Expres, a to většinou v mezistátních spojích.

Kvůli kupé pro ženy podalo občanské sdružení Unie otců a šéfredaktor portálu Střídavka Aleš Hodina trestní oznámení. Muži prý mohou být pouze na základě svého pohlaví z kupé vykázáni, a nemají tak stejné právo využívat služeb veřejné dopravy poskytovaných Českými drahami jako ženy. „Tímto způsobem dochází k posilování obrazu mužů bez rozdílu jako osob nebezpečných ženám, potenciálně je ohrožujících, před kterými je nutno ženy chránit. Takový obraz mužů bývá ve společnosti někdy účelově vytvářen a zneužíván,“ uvedl Hodina.

České dráhy se ovšem brání, že se muži na místa pro ženy mohou usadit, pokud jsou volná. „Ženy mají pouze přednost v jejich obsazení,“ upozornil mluvčí ČD Petr Šťáhlavský. Podobně je tomu podle něj i v jiných specializovaných oddílech, například v kupé pro cestující s dětmi nebo pro handicapované. Navíc prý jde jen o jedno šestimístné kupé na celý vlak. 

„Dámský oddíl je projevem úcty, ochrany a pomoci ženám, což jsou charakteristické prvky mužského chování k ženám, které je typické pro naši západní kulturu a společenské mravy,“ uvedl Šťáhlavský. Podobná kupé jsou podle něj například v Rakousku.