Holešovskou výzvu si jako sdružení zaregistrovala dělnická strana

Praha - Holešovskou výzvu si jako občanské sdružení zaregistrovala 3. dubna u ministerstva vnitra Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS). Upozornil na to dnes zpravodajský server Týden.cz. Zakladatele výzvy, pod jejíž hlavičkou se v posledních týdnech konaly protivládní demonstrace tisíců lidí v celé České republice, to zaskočilo. Sami totiž také žádali o registraci sdružení, ale předběhla je nacionalistická DSSS. Její krok považují za nekalou soutěž a věří, že se tímto případem začne zabývat policie. V pondělí hodlají podat žalobu. Podpora Holešovské výzvy mezitím klesá. Zatímco předchozích protestů se účastnily tisíce lidí, na dnešních akcích se účast počítala ve stovkách.

Podle údajů ministerstva vnitra je členem přípravného výboru nově zaregistrovaného sdružení s názvem Holešovská výzva místopředseda DSSS Jiří Štěpánek. Také adresa sdružení je stejná jako u DSSS a její předchůdkyně, Dělnické strany, kterou v roce 2010 rozpustil soud zejména proto, že u ní shledal návaznost na nacionální socialismus a podněcování k násilí.

DSSS: Nechceme, aby Holešovská výzva ztratila tvář

Jeden z členů vedení DSSS serveru anonymně sdělil, že registraci sdružení strana provedla, aby tak získala další příznivce. „Jde o to, aby to mělo řád. Aby se to celé nerozplizlo a neztratilo tvář. Klidně se na nás nespokojení lidé mohou obracet,“ uvedl.

Předseda DSSS Tomáš Vandas na konci března zahájil svou prezidentskou kampaň mítinky v Kadani a v Chomutově. Skoro roční předstih před volbami vysvětloval tím, že nasbírat potřebných 50 tisíc podpisů pod petici, která by mu umožnila faktickou kandidaturu, nebude snadné. Server v této souvislosti spekuluje, že by Vandas krokem s registrací mohl zvýšit svou šanci získat potřebné podpisy.

Zakladatelé volného sdružení Holešovská výzva, které mimo jiné požaduje demisi vlády a abdikaci prezidenta Václava Klause, byli krokem DSSS překvapeni. „Moji kolegové o registraci zažádali, ale očividně pozdě. Měli jsme spoustu práce s přípravou a distribucí letáků i plakátů. Jsme amatéři a zatím nemáme pevnou strukturu, chceme ale se stavem společnosti něco dělat,“ zdůraznil Slávek Popelka z Nového Města na Moravě, který patří k původním signatářům výzvy. S Vandasem podle něj původní zástupci výzvy jednat nehodlají.

Jaroslav Petr, mluvčí Holešovské výzvy

„S touto stranou jsme nikdy neměli, nemáme a nikdy nebudeme mít nic společného. I bez toho, že by byla podána z naší strany žaloba, by měly okamžitě začít jednat orgány policie, státního zastupitelství i soudu, protože dle mého názoru dochází k parazitování na značce, tedy k nekalosoutěžnímu jednání.“


Holešovský výzva volá po demisi vlády i prezidenta

Holešovská výzva volá po demisi vlády, po níž by byla jmenována dočasná vláda odborníků a začala příprava „spravedlivých demokratických“ voleb, a po uzákonění běžně použitelného referenda. Vedle toho chce i zastavení církevních restitucí a penzijní, sociální, zdravotnické a školské reformy. K demisi výzva vyzývá i prezidenta Václava Klause.