Zeman musí změnit životosprávu, má cukrovku

Praha - Prezident Miloš Zeman má lehčí formu cukrovky. Informoval o tom ministr zdravotnictví Martin Holcát, který stojí v čele dvanáctičlenného koncilia, jež o Zemana pečuje. Podrobnosti k prezidentovu stavu chtějí lékaři zveřejnit zítra. Podle informací ČTK byla prezidentovi naměřena hladina cukru v krvi 11, normální hodnoty jsou od 3,3 do 6,3. Jednorázové zvýšení podle lékařů nic neznamená, musí se potvrdit opakovaně.

Prvním úkolem týmu lékařských kapacit bude upravit prezidentův jídelníček a životosprávu. Miloš Zeman si vždy cenil klasickou českou kuchyni. Tučná a sladká jídla si ale bude muset odepřít, stejně jako alkohol. „Není to nikterak vážné, cukrovku má v této zemi milion lidí. Ovšem je třeba, aby pan prezident pozměnil jídelníček. Bude nutné omezit kouření, protože on je vášnivý kuřák, omezit alkohol a samozřejmě nejíst sladké věci a vybírat si.“ řekl ministr zdravotnictví Martin Holcát.

Podle lékařů prezidentovi prospěje i více pohybu. „K běhu pana prezidenta nutit nebudeme, ale pravidelný režim by mu prospěl,“ dodal ministr. V tom by mu naopak mohl bránit jiný neduh, který lékaři objevili a kterým vysvětlují jeho občasnou vrávoravou chůzi. „Jeho problém spočívá v tom, že má v oblasti nohou horší vedení nervů, což vzniká u určitého procenta lidí s cukrovkou,“ uvedl fyzioterapeut Pavel Kolář.

Podle nejnovějších doporučení nasazují diabetologové pacientům léky už při odhalení cukrovky spolu s dietou; prezidentovi tedy konzilium s velkou pravděpodobností doporučilo vedle úpravy jídelníčku a pohybu také denně jednu pilulku Metforminu.

V ČR se loni léčilo s diabetem přes 841 000 lidí. Bylo to téměř o 16 000 víc než o rok dřív. Podle odhadu trpí cukrovkou až milion Češek a Čechů, někteří o tom nevědí, a tedy se ani neléčí. Nemoc se u nich odhalí, až když se objeví závažné komplikace - nejčastěji to bývá postižení očí nebo ledvin. Až 95 procent pacientů má cukrovku druhého typu, jejíž rozvoj souvisí s nedostatkem pohybu, obezitou a špatnými dietními návyky.


Tým se bude scházet zřejmě jednou měsíčně

Lékařské odborníky kolem sebe měli i předchozí prezidenti, Zeman ale bude prvním, který bude pod pravidelným dohledem. „V akutních případech to bude samozřejmě častěji, zkrátka podle potřeby. Ale vzhledem k tomu, že jde o zdraví prezidenta, bylo by dobré, pokud bychom se alespoň jednou měsíčně sešli,“ míní současný ministr zdravotnictví Martin Holcát, který tým vede.

Video Zeman má cukrovku
video

Zeman má cukrovku

Zeman má cukrovku

1.8.2013

Interview ČT24

Zdravotní stav prezidenta republiky