Městská policie nesmí trestat za jízdu na červenou, rozhodl soud

Praha – Zlomové rozhodnutí obvodního soudu pro Prahu 1 potěší řidiče. Městská policie podle něj pokutovala jízdu na červenou v rozporu se zákonem. Soud řidiči kamionu, který kvůli tomu také přišel o řidičský průkaz a práci, uznal odškodné 20 000 korun. Zaplatí ho ministerstvo dopravy, které s rozsudkem souhlasí.

„Pod Barrandovským mostem jsem dojížděl na světelnou křižovatku, jenže tam skočila červená a já jsem to už nedobrzdil a vjel jsem už za semafor. Abych nezůstal v polovině křižovatky, tak jsem to projel,“ vypráví Roman Ciencialy.

Za křižovatkou ho zastavili strážníci. Dostal pokutu 2 500 korun a po přidělení pěti bodů přišel o řidičák a tím pádem i o práci, naštěstí ne úplně. „Ještě dobře můj šéf… on mě vlastně dal na dílnu, tak já jsem vlastně čekal, až se to vyřeší,“ řekl řidič. A řešení případu netrvalo krátce. Městský úřad v Třinci, krajský úřad i ministerstva vnitra a dopravy tvrdily, že za jízdu na červenou strážníci mohli v tomto případě pokutovat.

S tím se ale právní zástupce řidiče nespokojil. Obrátil se na ombudsmana a ten mu dal za pravdu. „Jízda na červenou není porušení zákazu vjezdu, je to porušení příkazu stůj, dej přednost, která může být i nahrazena dopravní značkou,“ zhodnotil případ ombudsman.

Ministerstvo dopravy pak strážníkům nařídilo jízdu na červenou jen zdokumentovat a předat správnímu úřadu. Roman Ciencialy pak po 191 dnech dostal zpět řidičák. Odškodnit ho ale úřady nechtěly, zasáhnout musel soud. „Rozhodnutí strážníků ze své povahy nemohlo nikdy nabýt právní moci, neboť nikdy nemělo být vydáno. Za situace, kdy bylo fakticky vykonáno, je na něj třeba hledět jako na nezákonné rozhodnutí,“ stálo v soudním rozhodnutí, které vedlo k odškodnění řidiče.

Ministerstvo dopravy teď musí Romanu Ciencialyovi zaplatit odškodné dvacet tisíc korun. On ale tvrdí, že přišel o víc. Podal proto žalobu a po ministerstvu dopravy žádá 110 000 korun za ušlý zisk a psychickou újmu.

„Já se domnívám, že tento rozsudek by mohl být precedent pro další případy,“ doufá právní zástupce Romana Ciencialy. Zákon o přestupcích totiž jasně říká: strážníci můžou blokově pokutovat rychlost, špatné parkování a vjezd do míst, kde je zákaz vjezdu. „Pokud by nějaký jiný případ přesně odpovídal tomuto, tak musíme postupovat v souladu s rozhodnutím soudu,“ potvrzuje mluvčí ministerstva vnitra Tomáš Neřold.