Záplavy v jižní Asii připravily o život jeden a půl tisíce lidí

Bilance letošních monzunových záplav v jižní Asii překročila 1500 mrtvých. Podle agentury DPA je přes 1300 obětí z Indie. V Nepálu zahynulo více než 140 lidí a zhruba stejný počet hlásí také Bangladéš.

Povodně zasáhly v uplynulých týdnech široký pás území jižní Asie zahrnující sever Indie, jih Nepálu a sever Bangladéše. Nejhůře postižen je stát Bihár na severovýchodě Indie, kde povodně usmrtily 514 lidí. V posledních dnech čelí záplavám ale také západ Indie; v úterý například monzunové deště prakticky zastavily život ve dvacetimilionové indické finanční metropoli Bombaji.

Většina obětí z Nepálu a Bangladéše přišla o život ve druhém srpnovém týdnu, kdy tyto státy postihly několikadenní mohutné lijáky. Třetina území Nepálu a Bangladéše byla v tu dobu pod vodou. Hladiny řek v těchto zemích se ale již vrátily k normálu.

Monzunové období v jižní Asii trvá zpravidla od června do září. Celkový počet lidí postižených letošními povodněmi dosáhl v jižní Asii 41 milionů.

V nedávné době si monzunové záplavy vyžádaly nejvíce obětí v červnu 2013 v severoindických státech Uttarákhand a Himáčalpradéš, kde zahynulo 5750 lidí. V červenci 2010 zahynulo při záplavách způsobených rozsáhlými dešti v Pákistánu nejméně 2000 lidí.