Za urážku Abbáse na rok za mříže

Ramalláh – Na rok do vězení poslal dnes palestinský soud novináře Mamdúa Hamamrího za fotografii, která prý uráží palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse. Ten je tu vyobrazen vedle podobně vyhlížejícího muže, který vystupuje v syrském televizním seriálu v roli kolaboranta s francouzskou koloniální správou. Reportér betlémské televizní stanice Al-Kuds fotografii umístil na Facebook.

Hamamrího kolegové novináře hájili tím, že on sám fotografii nevytvořil, a verdikt považují za vážné ohrožení nezávislosti médií. Rozsudek kritizovaly i palestinské organizace ochránců lidských práv. Palestinský soud už za podobný čin poslal do vězení dva novináře.

Spojení obou tváří poukazuje na údajnou Abbásovu přílišnou ochotu dohodnout se s Izraelem. Abbásův poradce Hasan Urí řekl, že záležitost je plně v kompetenci soudu a že Abbás s rozsudkem nemá nic společného.

Verdikt byl vynesen na základě jordánského zákoníku z roku 1960 a zákona o trestání urážek vedoucích představitelů. Palestinský západní břeh Jordánu byl do roku 1967 pod jordánskou správou. Obžaloba proti Hamamrímu byla založena na upozornění palestinské tajné služby, která našla Abbásovu fotografii na Facebooku.

Jak připomíná list Jerusalem Post, v únoru soud dal rok vězení 26letému muži, který na Facebook umístil žertovný snímek Abbáse jako hráče Realu Madrid. Loni ruka zákona dopadla na skupinu palestinských novinářů, kteří na Facebooku kriticky psali o Abbásovi a dělali si z něj legraci.

Vydáno pod