Východ Spojených států zasáhla sněhová bouře. Uzemnila i prezidenta Bidena

Nahrávám video

Jihovýchod a část atlantického pobřeží Spojených států v pondělí zasáhla silná zimní bouře, během níž místy napadlo až čtyřicet centimetrů sněhu. Pět lidí její řádění nepřežilo. Kvůli nepřízni počasí se uzavřely školy i federální úřady, část z nich neotevřela ani v úterý. Největší potíže bouře způsobila v dopravě. Problémy měl i prezident Joe Biden při návratu z víkendu do Bílého domu.

Národní meteorologická služba (NWS) oznámila, že k 16:00 (22:00 SEČ) ve Washingtonu a na východě Tennessee napadlo přes dvacet centimerů, ve Virginii a v Marylandu téměř čtyřicet centimetrů sněhu. Podle NWS měla zimní bouře skončit během pondělního večera.

Bouři nepřežilo nejméně pět lidí, z nich tři v Marylandu. Dvě ženy a muž tam přišli o život při srážce svého auta se sněžným pluhem. V Tennessee zahynula sedmiletá holčička, když na dům její rodiny spadl strom. V Georgii při podobném neštěstí zahynul pětiletý chlapec. 

Výpadky elektřiny a kolaps na silnicích

Server poweroutage.us uvedl, že ve Virginii, Marylandu, Georgii a Severní a Jižní Karolíně bylo v pondělí bez proudu asi 661 tisíc domácností a podniků. V úterý jich bez elektřiny stále zůstávalo 281 tisíc, desítky tisíc pak v Marylandu, Severní Karolíně a Tennessee.

Sněžné pluhy se sypači nestíhaly ani na hlavních tazích, vedlejší ulice proto zůstaly neprohrnuté mnoho hodin. Potíže přímo ve městech se sice během pondělního odpoledne podařilo většinou vyřešit, obrovské problémy ale měli řidiči na hlavním dálničním tahu na východním pobřeží. Dálnici 95 mezi hlavním městem a Richmondem zastavily popadané stromy a nehody. Lidé na místě v autech strávili dlouhé hodiny.

Na dálnici uvázl také senátor Tim Kaine z Richmondu. „Vyjel jsem na svou běžnou dvouhodinovou cestu do Washingtonu včera (v pondělí) v jednu odpoledne. Po 19 hodinách jsem se ke Kapitolu nepřiblížil,“ napsal na Twitteru.

Život v metropoli Spojených států, která podobné přívaly sněhu zažívá jen velmi výjimečně, se prakticky zastavil. Se sněhovou pokrývkou na silnicích si mnoho řidičů nedokázalo poradit. Velká část lidí tak raději vůbec nevyrazila do práce. K tomu přispěla i kolabující městská hromadná doprava.

Zavřené úřady, školy a zrušené lety

Federální úřady ve Washingtonu zůstaly v pondělí zavřené, Bílý dům se rovněž rozhodl neuspořádat každodenní tiskovou konferenci. Sněhová kalamita způsobila problémy i školám. Řada okrsků v Marylandu, Virginii a ve Washingtonu zrušila výuku nebo ji vedla dálkově. Školy i řada úřadů neotevřely ani v úterý.

Nepřízeň počasí ještě více zkomplikovala situaci v letecké dopravě, kterou již tak značně narušuje koronavirová varianta omikron a s ní spojený velký počet nakažených mezi personálem aerolinek. Podle webu flightaware.com v pondělí letiště zasažená bouří zrušila téměř tři tisíce letů a více než pět tisíc jich bylo zpožděných.

Půlhodinové zpoždění měl kvůli sněhové bouři i prezident Joe Biden, který se vracel po Novém roce v z domovského státu Delaware do Bílého domu. Na základně Andrews u Washingtonu se personálu nedařilo k jeho letadlu přistavit schody. Kvůli silnému větru a špatné viditelnosti pak nemohla vzletět jeho helikoptéra, washingtonské letiště proto opustil po zemi.

Sněhová bitva v hlavním městě

Někteří obyvatelé americké metropole si z kalamitní situace mnoho nedělali. Téměř dvě stě lidí, které svolal „Washingtonský koulovací spolek“ (Washington D.C. Snowball Fight Association), v pondělí uspořádalo sněhovou bitvu před budovou Smithsonova institutu. Koulovačka se odehrála také přímo před Kapitolem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Demonstranti v Bolívii blokují zásobování La Pazu, policie zadržela desítky lidí

Po střetech s policií při sobotních blokádách silnic vedoucích do bolivijské metropole La Pazu bylo zadrženo nejméně padesát sedm demonstrantů žádajících zejména zvýšení platů. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na oficiální zdroje. Blokády, které brání zásobování La Pazu, trvají už dva týdny. V La Pazu sídlí bolivijská vláda, oficiálním hlavním městem země je Sucre.
10:03Aktualizovánopřed 8 mminutami

Kvůli bombě z druhé světové války evakuují ve Pforzheimu třicet tisíc lidí

Kvůli nálezu bomby z druhé světové války ve Pforzheimu v Bádensku-Württembersku na jihozápadě Německa muselo v neděli ráno opustit své byty a domy 27 tisíc až třicet tisíc lidí. Evakuace by podle policie mohla trvat ještě několik hodin. Dosud není jasné, kdy během dne bude bomba vážící 1,8 tuny zneškodněna.
před 3 hhodinami

Rusko tvrdí, že Moskvu a přilehlý region zasáhl velký dronový útok

Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že se země stala terčem jednoho z nejmasivnějších ukrajinských útoků od začátku své války proti sousednímu státu. Velký nálet zasáhl Moskvu a Moskevskou oblast. Tamní úřady tvrdí, že několik lidí zemřelo a další utrpěli zranění, tuto informaci nelze nezávisle ověřit. Ukrajina informuje o ruských úderech na Dnipro, Záporožskou oblast či Charkov a uvádí několik zraněných.
před 4 hhodinami

WHO: Epidemie eboly v Kongu a Ugandě je ohrožení zdraví mezinárodního významu

Světová zdravotnická organizace (WHO) v neděli označila epidemii eboly v Demokratické republice Kongo a Ugandě za ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu. Cílem je podle agentur Reuters a DPA uvést sousední země do zvýšené pohotovosti a mobilizovat podporu mezinárodního společenství. Šíření nákazy způsobené virem Bundibugyo podle organizace nesplňuje kritéria pro vyhlášení pandemické pohotovosti.
04:35Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Kanadskému pasažérovi výletní lodi vyšel pozitivní test na hantavirus

Jednomu kanadskému pasažérovi výletní lodi MV Hondius vyšel pozitivní test na hantavirus, uvedly úřady. Podle serveru BBC bylo na plavidle spojovaném s několika případy nákazy tímto virem celkem šest Kanaďanů. Agentura Reuters uvedla, že nakažená osoba během převozu do izolace nepřišla do kontaktu s veřejností.
před 11 hhodinami

V italské Modeně najel řidič do skupiny lidí, několik jich zranil

V italském městě Modena v sobotu odpoledne najel řidič autem do skupinky lidí a pak se snažil utéct. Osm lidí zranil, z toho čtyři vážně. Řidič, který byl po činu zatčen, je Ital marockého původu a trpí psychickými problémy, kvůli nimž se léčil na psychiatrii, informovala média.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Desítky tisíc lidí se sešly na dvou protichůdných protestech v Londýně

Desítky tisíc lidí se v sobotu v Londýně zúčastnily dvou demonstrací, při nichž se policie obávala střetů dvou protichůdných táborů. Policie ale obě manifestace oddělila, akce se tedy obešly bez větších incidentů. Na bezpečnost dohlíželo více než čtyři tisíce policistů. Podle londýnské policie šlo o jednu z jejích nejvýznamnějších operací za poslední roky, napsal server BBC.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

VideoHistorik Snyder se v Lucerně zamýšlel nad demokracií a autoritářstvím

Americký historik Timothy Snyder v rámci festivalu Svět knihy hovořil v pražské Lucerně. Zamýšlel se nad vztahem mezi Evropou, Amerikou a Ukrajinou a reflektoval současné dění z perspektivy křehké rovnováhy mezi demokracií a autoritářstvím.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...