Výbuch v Aténách: Před centrální bankou explodoval automobil

Atény - Nálož umístěná v automobilu před ústředím řecké centrální banky vybuchla v Aténách. Exploze způsobila škody, ale žádné oběti ani zranění hlášeny nejsou. Nálož vybuchla jen několik hodin před plánovaným návratem Řecka na dluhopisové trhy a den před návštěvou německé kancléřky Angely Merkelové v Řecku.

Podle agentury AP předcházely výbuchu dva anonymní telefonáty do redakcí zpravodajského serveru a novin, které s předstihem před bombou varovaly. Místo činu policie uzavřela. Centrální banka se nachází na rušné ulici lemované bankami a obchody a jen několik bloků od parlamentu. "Výbuch způsobila výbušnina o váze 75 kilogramů. Muž, který auto zaparkoval, utekl se svým společníkem na motorce," uvedla spolupracovnice ČT Soňa Dorňáková Stamu.

K útoku se zatím nikdo nepřihlásil, policie se ale podle policejního zdroje domnívá, že jsou za ním levicové nebo anarchistické skupiny. Podobné útoky se v Řecku v posledních letech množí a vesměs jsou připisovány krajně levicovým skupinám.

Po pádu Řecka do dluhové krize v roce 2010 je země odkázána na finanční pomoc Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu, která je podmíněna realizací nepopulárních úsporných opatření. Řecko je už několikátým rokem v hlubokém ekonomickém propadu, nezaměstnanost stoupá na rekordní maxima a životní úroveň Řeků stále klesá.

Dnes se země po čtyřech letech vrací na dluhopisové trhy a hodlá vydat dluhopisy s pětiletou splatností v hodnotě až 2,5 miliardy eur (68,5 miliardy korun).

Spolupracovnice ČT: Výbušnina měla 75 kilogramů (zdroj: ČT24)
Vydáno pod