Volby v Burundi měly podle OSN do regulérnosti daleko

Bujumbura - Prezidentské volby v Burundi, v nichž minulé úterý získal podle očekávání svůj třetí mandát Pierre Nkurunziza, nebyly svobodné ani důvěryhodné. Tvrdí to pondělní předběžné závěry pozorovatelů Organizace spojených národů, kteří byli před týdnem přítomni hlasování bojkotovanému opozicí.

Volby se podle OSN konaly v prostředí, které „nevytvářelo podmínky pro všeobecné, svobodné a důvěryhodné volby“. Výrazná byla zvláště omezení týkající se místních médií a svobody projevu a shromažďování Burunďanů před volbami.  

Prezentace jednotlivých kandidátů v médiích byla podle pozorovatelů výrazně ve prospěch dosavadního prezidenta, jehož třetí mandát odpůrci označují za nezákonný, neboť ústava povoluje pouze dva. Jeho stoupenci naopak tvrdí, že první mandát nelze počítat, neboť v roce 2005 byl prezident zvolen zákonodárci, kdežto v následujících dvou případech veřejností. 

Zatímco místní úřady tvrdí, že k volbám přišly přes bojkot opozice téměř tři čtvrtiny lidí, pozorovatelé a novináři se podle agentury AFP shodovali zhruba na padesátiprocentní účasti. 

Volbám předcházelo násilí, které od dubnového Nkurunzizova ohlášení třetí kandidatury stálo život stovku lidí. Okolo 160 tisíc Burunďanů se v obavách z násilností uchýlilo do sousedních zemí. Řada lidí se obává, že násilí v etnicky rozděleném státě bude pokračovat. 

Prezidentské volby v Burundi
Zdroj: ČT24/ČTK/AP

Přinejmenším část opozice se však týden po volbách rozhodla se situací vyrovnat politicky. Hlavní Nkurunzizův kritik a vůdce opozice Agathon Rwasa se v pondělí podle AFP poprvé od voleb zúčastnil jednání zákonodárného sboru, které část jeho spojenců nadále bojkotuje.

Vydáno pod