Virus MERS se na Slovensku zatím neprokázal – nutné jsou však další testy

Bratislava/Praha – Podezření na nákazu koronavirem MERS u Jihokorejce pobývajícího na Slovensku se zatím nepotvrdilo. Kvůli nepřesvědčivému výsledku však musí proběhnout další analýza. Informoval o tom mluvčí slovenského ministerstva zdravotnictví Peter Bubla. Ze čtveřice vzorků, jejichž rozbor proběhl v pražské laboratoři, byly tři negativní, jeden dosáhl hraničních hodnot. Hotel, v němž muž na Slovensku bydlel, byl uzavřen a hosté jsou v karanténě.

„V takové situaci je podle epidemiologických pravidel nezbytné vyšetření zopakovat. Takže pacientovi budou opět odebrány vzorky a zaslány na kontrolní vyšetření do Prahy,“ řekl Bubla podle serveru Sme.sk. Výsledky nových testů by měly být známy v pondělí. Devětatřicetiletý muž leží na specializované jednotce univerzitní nemocnice v Bratislavě. Podle vyjádření její mluvčí se jeho stav nezměnil a je stabilizovaný. Má prý problémy s dýchacími cestami podobné chřipce. Na zvláštní jednotce s filtrovaným vzduchem leží muž sám.

  • MERS se objevil poprvé v roce 2012 na Blízkém východě a nejvíce obětí zatím hlásí Saúdská Arábie. Celosvětově se virem infikovalo přes 1250 lidí a zemřelo jich přes 450. Druhou nejvíce zasaženou zemí je Jižní Korea, kde propukla nákaza teprve minulý měsíc a dosud na ni zemřelo 16 obětí a nakazilo se 150 lidí. Právě z Koreje pacient 3. června na Slovensko přiletěl.

Žilinský hotel Fram, v němž muž bydlel, byl podle serveru pravda.sk v neděli v podvečer až do oznámení nových výsledků uzavřen. Všech 35 hostů je v karanténě a nesmí opustit Slovensko. Všichni rovněž pocházejí z Koreje a pracují v Žilině, kde má svou továrnu korejská automobilka Kia. Pro jednu z jejích dodavatelských firem nemocný muž pracuje.

Svůj zdravotní stav musí nyní sledovat i 14 zaměstnanců hotelu, řekla médiím mluvčí slovenského Úřadu veřejného zdravotnictví Lenka Skalická. U nich se však bližší kontakt s nemocným nepředpokládá. Hotel byl po sobotním transportu pacienta do bratislavské nemocnice dezinfikován chlorovým roztokem a až na jeho pokoj byl poté opět otevřen až do dnešního podvečera. Pokud budou pondělní testy negativní, hotel bude znovu zprovozněn. V opačném případě bude karanténa trvat deset dní.

Případů oněmocnění MERS stále přibývá (zdroj: ČT24)