Ve Štrasburku poškodili pomník na místě někdejší synagogy

Neznámý vandal poškodil v noci na sobotu pomník, který stojí na místě bývalé synagogy ve Štrasburku. Zástupce radnice tohoto východofrancouzského města označil čin za nový akt antisemitismu, informovala agentura AFP. Ve Francii se v poslední době odehrálo několik antisemitských činů. Minulý týden kdosi poškodil židovský hřbitov v obci Quatzenheim asi deset kilometrů severozápadně od Štrasburku.

Kamennou desku pomníku, který stojí na Kléberově nábřeží poblíž štrasburského hlavního nádraží, kdosi v noci na sobotu svrhl z podstavce. Stéla z leštěného mramoru nese nápis: Zde stávala od roku 1898 štrasburská synagoga zapálená a zbořená nacisty 12. září 1940.

„Zjevně se jedná o nový antisemitský čin v našem městě,“ napsal na Facebooku štrasburský místostarosta Alain Fontanel. „Uděláme spolu s policií vše, co je v našich silách, abychom zadrželi ty, kteří jsou za to zodpovědní,“ dodal. „Znovu: a dost!“ reagoval později také starosta Roland Ries.

„Odsuzuji poškození stély bývalé synagogy ve Štrasburku,“ prohlásil Antonio Tajani, předseda Evropského parlamentu, který má ve Štrasburku jedno ze svých sídel. „Opakuji, musíme jednat rychle a silně, abychom zastavili nové vzplanutí antisemitismu,“ dodal.

Mluvčí židovské obce departementu Bas-Rhin Thierry Roos uvedl, že jeho organizace je „zděšena“. Odsouzeníhodné podle něj poškození památníku je, ať už bylo úmyslné, či nikoliv.

Synagogu na Kléberově nábřeží, známou také jako Nová synagoga, vybudovali ve Štrasburku v roce 1898 v novorománském stylu. V roce 1940 po připojení Alsaska k německé říši ji nacisté několikrát zapálili a pobořili. Zbytky stavby odpálili v roce 1941.

Vzestup antisemitismu

Ve Francii se v poslední době množí antisemitské činy. Minulý týden vyvolal pobouření incident z východofrancouzské obce Quatzenheim severozápadně od Štrasburku. Neznámí vandalové tam pomalovali hákovými kříži a nápisy v němčině desítky hrobů na židovském hřbitově.

O několik dní později se ve 14. pařížském obvodu našly na desítce budov antisemitské nápisy a hákové kříže. Pobouření vyvolaly také antisemitské urážky na adresu konzervativního filozofa a syna polských přistěhovalců Alaina Finkielkrauta, které padly v polovině února během demonstrace hnutí žlutých vest v Paříži.

Francouzský prezident Emmanuel Macron jakékoli projevy antisemitismu ostře odsoudil a ohlásil několik opatření v boji proti němu. Francouzské úřady loni zaznamenaly 541 antisemitských incidentů, tedy o 75 procent více než v roce předchozím. Francie má největší židovskou komunitu v Evropě. Čítá více než půl milionu lidí.