V Mnichově útočil 18letý Němec íránského původu. Zastřelil 9 lidí a nakonec i sebe

V mnichovském nákupním centru Olympia střílel podle policie jediný útočník, 18letý Němec íránského původu. Zabil devět lidí a dvacet dalších zranil. Následně se sám zastřelil. Jeho tělo policie našla na ulici nedaleko centra. Motiv činu je stále nejasný. Vyšetřovatelé odvolali varování před vycházením, ve městě se kolem jedné hodiny v noci znovu rozjela veřejná doprava. Původní informace hovořily o třech střelcích.

  • 15:47

    Německý ministr vnitra Thomas de Maiziére po dnešní schůzi bezpečnostní rady státu řekl, že nic nenasvědčuje propojení útočníka z Mnichova s mezinárodním terorismem. Ministr tak potvrdil informaci, kterou předtím poskytla mnichovská policie. 

  • 14:41

    Angela Merkelová: "Naší největší silou je otevřenost a soucit. V boji proti násilí a terorismu máme mnoho přátel. Zjistíme, co bylo příčinou neštěstí v Mnichově. Stát bude nadále dělat vše proto, aby zajistil svobodu a bezpečí všech lidí v Německu."

  • 14:41

    Merkelová poděkovala bavorské policii: "Jednala zcela profesionálně, dokázala velice dobře zabezpečit obrovské město."

Mnichovská policie potvrdila devět obětí a dvě desítky zraněných, tři z nich stále bojují o život. Mezi mrtvými je i mladistvý, děti jsou i mezi zraněnými. Identifikace mrtvých stále probíhají. Německá policie zatím nemá informace o tom, že by mezi oběťmi střelby byl český občan.

Tělo střelce policie objevila asi kilometr od nákupního centra. Červený batoh, který byl u jeho těla nalezen, musel prohlédnout policejní robot kvůli obavám z výbušnin. Svědci už dříve uvedli, že muž, který spustil střelbu v restauraci McDonald's, měl na zádech červený batoh. K činu použil pistoli, informace o použití dlouhé zbraně policie popřela. Policisté na útočníka vystřelili, zda jej zasáhli, objasní až pitva.

Vražedný útok v Mnichově mě hluboce zasáhl. V myšlenkách jsem se všemi oběťmi a těmi, co truchlí a strachují se o své blízké. Také jsem v duchu se všemi, co jsou nasazeni, aby chránili a zachraňovali životy.
Joachim Gauck

Obchodní centrum Olympia policisté pečlivě prohledávali až do pozdních nočních hodin. Ve městě probíhala rozsáhlá policejní akce ve snaze najít další dva útočníky, o kterých původně hovořili svědci i úřady. Policie vyzvala obyvatele, aby nevycházeli ze svých domovů a nezdržovali se na veřejných prostranstvích.

„Došlo k mírnému uklidnění situace. Vycházíme z toho, že osoba, která byla nalezena zastřelená, je útočník. A podle toho, jak to nyní vypadá, je to jediný útočník. Varování obyvatelům, aby neopouštěli své domy, je odvoláno,“ oznámil mluvčí policie.

Útočník žil už déle v Mnichově, motiv jeho činu není znám

Mnichovský policejní prezident Hubertus Andrä na noční tiskové konferenci upřesnil, že útočníkem byl 18letý Němec íránského původu žijící už déle v Mnichově. Policii byl dosud neznámý. „O motivu činu a jeho pozadí stále nemáme jasno,“ dodal Andrä. Páteční večer popsal jako nejtěžší ve své kariéře.

Policie nepředpokládá, že by útok v Olympii byl začátkem série podobných činů. Souvislost nevidí ani s pondělním útokem ve vlaku nedaleko Würzburgu.

Podle našich informací není důvod k tomu cítit se v ohrožení nebo se skrývat. Ale stoprocentní jistotu nebudeme mít nikdy.
Hubertus Andrä
mnichovský policejní prezident

Zatím nejsou žádné indicie, že šlo o islamistický atentát. Policie ale upozorňuje, že vyšetřování je teprve na začátku a prověřují se videa pořízená svědky. Očitých svědků střelby je asi stovka.

Server Focus Online zveřejnil záznam, na kterém se na střeše obchodního střediska pohybuje muž a křičí: „Jsem Němec, vyrostl jsem tady!“ Po výměně několika vět s kolemjdoucími začne střílet.

„Slyšela jsem střelbu a viděla zraněné,“ vypověděla serveru Süddeutsche Zeitung pracovnice jednoho z obchodů v centru. Zaměstnanci střediska museli po střelbě na rozkaz policie zůstat ukryti v obchodech a následně museli postupně vycházet z komplexu s rukama nad hlavou.

Podle Focusu Online už policie zajistila i vozidlo, kterým zřejmě útočník přijel na místo činu. Má se jednat o tmavošedý vůz střední třídy.

V akci bylo 2300 příslušníků bezpečnostních složek

Okolí obchodního střediska, které se nachází v blízkosti areálu letních olympijských her z roku 1972, bylo neprodyšně uzavřené. Na místě zasahovaly stovky policistů s neprůstřelnými vestami a ze vzduchu situaci monitorovaly helikoptéry.

Na pomoc kolegům do Mnichova vyrazily i policejní jednotky z Norimberku a dalších spolkových zemí. Do bavorské metropole dorazila i elitní protiteroristická jednotka GSG 9. K Mnichovu se stáhly i vrtulníky pohraniční stráže, posily vyslalo také Rakousko. Celkem bylo v akci bylo zhruba 2300 příslušníků bezpečnostních složek. 

Zásah v Mnichově
Zdroj: Reuters

Panika propukla i v centru města

Podle původních informací televize n-tv se měla ozývat střelba i na Karlově náměstí v centru města. Policie následně oznámila, že na místě pouze propukla panika kvůli možnému útoku, zprávy o střelbě se nepotvrdily. Pohotovost v centru ale odvolána nebyla, všechny obchody a restaurace zavřely a policie vyklidila i přilehlé pěší zóny.

Dopravní podnik zastavil veškerý provoz metra, nejezdilo také několik linek tramvají a autobusů. Policie evakuovala i hlavní nádraží a kompletně zde zastavila provoz. Německé dráhy přistavily na nádraží v okolí Mnichova, na kterých skončila většina vlaků, zvláštní vagony, ve kterých mohli cestující přenocovat. Veřejná doprava ve městě se rozjela znovu až po jedné hodině v noci.

Speciální policejní komando v akci v centru Mnichova
Zdroj: Andreas Gebert/ČTK/AP

Spolkové země zpřísňují bezpečnostní opatření

Po útoku v Mnichově zpřísnily ostatní německé spolkové země bezpečnostní opatření. Policie v Düsseldorfu, kde je nyní porýnské posvícení, zařadila do výzbroje samopaly. Společně s Düsseldorfem platí zpřísněná opatření například i v Kolíně nad Rýnem. Ve Stuttgartu, v metropoli Bádenska-Württemberska, jsou v ulicích posílené hlídky.

„Místní úřady dělají všechno, aby ochránily životy a zabránily další hrozbě,“ ujistil německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier.

Zásah v centru Mnichova
Zdroj: Reuters

V berlínském úřadu kancléřky Angely Merkelové se konala mimořádná bezpečnostní porada, kancléřka jí ale přítomna nebyla. Připravuje se zde krizový štáb. Z dovolené v USA se vrací ministr vnitra Thomas de Maiziere. Krizovou schůzku svolal na sobotu i bavorský premiér Horst Seehofer.

Kvůli incidentu byly odvolány i zbývající dva dny pivního festivalu, který v Mnichově začal v pátek a kterým měly v Bavorsku vyvrcholit oslavy pětistého vydání normy o čistotě piva. Už v pátek odpoledne byli účastníci festivalu evakuováni, policie jim oznámila, že se to děje kvůli špatnému počasí, aby nevyvolala zbytečnou paniku. Skutečný důvod se lidé ozvěděli až poté, co byli přemístěni do budovy zemského ministerstva zemědělství.

Česká nákupní centra bude hlídat víc policistů

Česká policie preventivně posiluje počty policistů v obchodních centrech, oznámil ve vysílání ČT24 ministr vnitra Milan Chovanec. Policie podle něj posílí i hlídky na hranici. Ministr ale nemá informace o tom, že by útok hrozil také v Česku. O víkendu se podle něj sejde zpravodajská skupina, tedy zástupci tajných služeb, policie a dalších bezpečnostních složek.

Policisté budou přesunuti blíže k hranici a případně připraveni pomoci německým kolegům s pátráním, dodal Chovanec. V současnosti o to ale podle ministra německá policie nepožádala.

Policejní prezidium uvedlo, že policie v rámci preventivních protiteroristických opatření přijatých už po teroristických útocích v Bruselu nyní zvýšila kontrolní a hlídkovou činnost vedle nákupních center také v dalších místech s větší koncentrací osob. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Všichni jsou z Trumpa zneklidněni. Inspiruje i Putina, míní exvelvyslanec Kolář

„Čekal jsem, že to bude jízda, (...) ale to, co se odehrává teď, opravdu předčilo všechna má očekávání a musím říct, že mě to skoro nenechává v klidu usnout,“ zhodnotil bývalý velvyslanec Česka v USA a Rusku Petr Kolář první rok druhého funkčního období vlády prezidenta USA Donalda Trumpa. „Všichni jsou zneklidněni. Nevědí, co od toho člověka můžeme očekávat. Najednou nás dostává do situace, kdy se začínáme obávat, že garance, kterou USA poskytovaly, bude použita proti nám,“ řekl v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem. Podle Koláře Trump nejspíš inspiruje i ruského vládce Vladimira Putina, který možná přemýšlí o tom, jak nejisté situace ve světě využít.
Právě teď

Trumpovo letadlo mířící do Švýcarska se vrátilo do USA kvůli technické závadě

Letadlo s americkým prezidentem Donaldem Trumpem mířící do Švýcarska se kvůli závadě vrátilo zpět do Spojených států. Příčinou je problém s elektřinou, prezident po návratu nastoupí do náhradního letadla, informoval Bílý dům podle agentur AP a Reuters. Mluvčí Karoline Leavittová uvedla, že stroj se vrací preventivně z důvodů opatrnosti.
05:11Aktualizovánopřed 1 hhodinou

„Proč mám mít hidžáb?“ Členové menšin v Sýrii uvažují i o emigraci

Stovky bojovníků teroristické organizace Islámský stát unikly z věznice Šaddádí v Sýrii. Tu spravovali tamní Kurdové, ale vytlačily je vládní jednotky, které s nimi svádějí boje už přes dva týdny. Vláda v Damašku tvrdí, že většinu vězňů zase pochytala. Její postup vůči Kurdům nicméně posiluje obavy dalších syrských menšin.
před 2 hhodinami

Americké ministerstvo spravedlnosti předvolalo činitele státu Minnesota

Americké ministerstvo spravedlnosti v úterý předvolalo přední činitele státu Minnesota kvůli vyšetřování údajného maření práce imigračních agentů, informovaly tiskové agentury. Předvolání se týká úřadů guvernéra Tima Walze, starosty města Minneapolis Jacoba Freye, generálního prokurátora Keitha Ellisona a dalších představitelů, kteří veřejně kritizovali masivní nasazení federálních složek při zátazích proti migrantům.
před 3 hhodinami

Americká armáda obsadila sedmý tanker porušující námořní blokádu Venezuely

Americká armáda obsadila sedmý tanker podezřelý z porušování sankcí uvalených na venezuelskou ropu. Uvedly to agentury AP a AFP. Podle velitelství amerických ozbrojených sil pro oblast Latinské Ameriky (SOUTHCOM), které o události informovalo na síti X, se operace proti lodi uskutečnila v úterý ráno místního času v Karibiku. Americký prezident Donald Trump nařídil blokádu Venezuely v prosinci.
před 6 hhodinami

Vlak u Barcelony narazil do zdi spadlé na koleje, jeden mrtvý a desítky zraněných

Jeden člověk zemřel a čtyři desítky dalších utrpěly zranění při úterní nehodě regionálního vlaku, který poblíž Barcelony narazil do zdi zřícené na koleje. Informují o tom španělská média, podle nichž je smrtelnou obětí strojvůdce vlaku. Pět lidí má těžká zranění. Nehoda se stala dva dny po tragické srážce vlaků na jihu Španělska, při níž zemřelo 42 lidí.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Dánsko není podle Trumpa schopno ochránit Grónsko, proto ho musejí získat USA

Dánsko není schopné ochránit Grónsko, tvrdí americký prezident Donald Trump. USA proto podle něj musejí získat tento ostrov, který je poloautonomní součástí Dánského království. Řekl, že o věci hovořil s generálním tajemníkem NATO Markem Ruttem a že rozhovory s dalšími lídry na toto téma budou pokračovat ve švýcarském Davosu, kde se koná zasedání Světového ekonomického fóra (WEF). Situací kolem ostrova se bude zabývat také Evropský parlament. Na krizi mezi spojenci reagují i ceny kovů či akcií.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Trump skládá vlastní OSN. S právem veta a placeným stálým členstvím

Americký prezident Donald Trump láká státníky do své vznikající Rady míru, v níž má mít s takřka neomezeným právem veta hlavní slovo při rozhodování o členech i usneseních. V dopise slibuje „nový odvážný přístup k řešení mezinárodních konfliktů“. Podle diplomatů by plán mohl podkopat pozici OSN. Trump, který kritizuje OSN za nečinnost, chce podle některých expertů obejít Radu bezpečnosti.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...