V Belgii se srazil vlak se školním autobusem, na místě jsou čtyři mrtví

Čtyři lidé, včetně dvou dětí ve věku dvanácti a patnácti let, zahynuli v úterý ráno při srážce rychle jedoucího vlaku se školním minibusem na železničním přejezdu na severu Belgie. Ostatních pět dětí, které ve voze cestovaly, utrpělo těžká zranění a byly hospitalizovány v kritickém stavu, píší agentury s odvoláním na tamní úřady. Podle nich okolnosti nehody či její příčina zůstávají nejasné.

Belgický ministr dopravy Jean-Luc Crucke dle Reuters uvedl, že při srážce zemřeli dva teenageři, řidič autobusu a jeden další dospělý. Mluvčí státního zastupitelství Lisa De Wildeová na tiskové konferenci později tyto informace potvrdila.

Řidič minibusu vjel na zabezpečený přejezd

K nehodě došlo v ranní špičce nedaleko nádraží v obci Buggenhout ve Východních Flandrech, asi dvacet kilometrů severozápadně od hlavního města, když řidič minibusu vjel na závorami zabezpečený železniční přejezd.

„Stalo se to kolem 08:08. Minibus byl sražen vlakem, který mířil do stanice vzdálené asi jeden kilometr,“ sdělil agenturám Frédéric Sacré, mluvčí společnosti Infrabel, která provozuje belgickou železniční síť. „Náraz byl nesmírně silný,“ dodal s tím, že následky jsou tragické. Vlak podle něj jel rychlostí kolem 120 kilometrů v hodině a strojvůdce, který se chystal teprve brzdit při dojezdu do nádraží, neměl čas reagovat. Cestujícím ve vlaku se nic nestalo.

Příčina nehody podle Wildeové zatím nebyla stanovena. Vyšetřovatelé vyslýchají svědky a prověřují záznamy z bezpečnostních kamer. „Spolehlivě víme jen to, že závory byla spuštěné a svítila červená světla,“ podotkla Wildeová.

V minibusu cestovalo sedm žáků, kteří navštěvovali speciální školu pro děti s poruchami chování a autistickou poruchou. Pět zraněných bylo v kritickém stavu převezeno do nemocnice, jejich stav je nicméně stabilizovaný, informovala Wildeová.

„Mé myšlenky jsou s oběťmi a jejich blízkými. Zraněným přeji hodně síly,“ napsal belgický ministr vnitra Bernard Quintin. Tamní premiér Bart De Wever uvedl, že je touto „strašlivou nehodou hluboce otřesen“.

Hluboké pohnutí a soustrast rodinám obětí vyjádřila také šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. „Evropa dnes truchlí s Belgií,“ napsala na X.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Německý ministr po incidentu v Lipsku varuje před každodenními hybridními útoky

Německo čelí každodenním útokům hybridního válčení zahraničních mocností, jež mají zemi politicky destabilizovat a rozsévat strach ve společnosti. V nedělním vydání listu Bild am Sonntag to uvedl německý ministr vnitra Alexander Dobrindt poté, co se tento týden při incidentu nad letištěm Lipsko/Halle letadlo srazilo s neznámým objektem a na letišti se našel dron s výbušninou.
před 2 hhodinami

Americký Senát potvrdil Trumpova právníka jako ministra spravedlnosti

Americký Senát v sobotu potvrdil Todda Blanche coby nového amerického ministra spravedlnosti. Podle agentury AP ho v republikány ovládaném Senátu podpořila těsná většina 50 ku 49 zákonodárcům. Bývalý osobní právník prezidenta Donalda Trumpa je v čele ministerstva jako prozatímní ministr od dubna. Blanche, který pro Trumpa pracoval od roku 2023, je kritizován za prosazování jeho agendy, v čemž má pokračovat i nadále.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Do Bulharska pronikl zřejmě ukrajinský dron, explodoval kilometr od plynovodu

Dron vnikl z Rumunska do bulharského vzdušného prostoru a explodoval poblíž plynovodu. Oznámil to podle tiskových agentur bulharský premiér Rumen Radev. Dron podle něj nesl velké množství výbušnin, píše agentura DPA. Bulharské ministerstvo obrany později oznámilo, že zařízení bylo nejspíš ukrajinské. Kyjev podle agentury AFP přislíbil prošetření incidentu.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Írán tvrdí, že se s Ománem blíží k dohodě o Hormuzu. Tam loď zasáhl projektil

Írán a Omán pokračují v jednáních o budoucím režimu plavby Hormuzským průlivem. Teherán tvrdí, že dohoda o nové dočasné trase je blízko, také Maskat označil rozhovory za pozitivní a konstruktivní. Podle zdrojů agentury Reuters ale stále zbývá dořešit důležité podrobnosti a případná dohoda mezi oběma zeměmi by sama o sobě nemusela znamenat plné obnovení provozu. Mezitím plavidlo v Hormuzském průlivu zasáhl neznámý projektil, uvedla britská námořní služba (UKMTO).
před 14 hhodinami

Zelenskyj je poprvé v Srbsku. Země chtějí spolupracovat, ale ne vojensky

Kvůli ruským útokům nezůstala na Ukrajině žádná tepelná elektrárna celá a nepřítel se snaží udělat Ukrajincům život nesnesitelným, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj při své první návštěvě v metropoli Srbska, tradičního ruského spojence.
před 15 hhodinami

Tisza nominovala na maďarského prezidenta bývalého šéfa nejvyššího soudu

Maďarská vládní strana Tisza vybrala bývalého předsedu nejvyššího soudu Andráse Baku za svého kandidáta na prezidenta, informovaly tiskové agentury. Očekává se, že András Baka bude v úterý zvolen v parlamentu novou hlavou státu.
před 17 hhodinami

Tajfun Dolphin na jihu Japonska zranil šest lidí, desítky tisíc domů jsou bez proudu

Tajfun Dolphin zasáhl na jihu Japonska prefektury Okinawa a Kagošima, kde zranil šest lidí a více než padesát tisíc domů připravil o dodávky elektřiny. Na příchod tajfunu se kvůli riziku záplav a sesuvů půdy v důsledku předpovídaných prudkých srážek připravují také na východním pobřeží Číny, kde úřady uzavřely školy a turisty vyhledávaná místa, napsaly tiskové agentury.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Pentagon zveřejnil další dokumenty o pozorování UFO

Pentagon zveřejnil už pátou várku dokumentů, videí a vizualizací souvisejících s pozorováním neidentifikovaných létajících objektů (UFO) a dalších podobných jevů. Obsahují třeba vzpomínky vojenského pilota na obrovský, podivný trojúhelník, který v roce 2002 zakrýval hvězdy nad Afghánistánem. Videa ukazují například záhadnou kouli svištící nad obytnou oblastí na Blízkém východě a záběry černé koule vznášející se nad Tichým oceánem, která na okamžik zdánlivě mizí, než se znovu objeví, píší weby BBC nebo CBS News.
před 20 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.