Uzbecké uprchlíky nikde nechtějí

Almaty - Kazachstán má sice k demokracii daleko, přesto je tato největší, nejbohatší a nejklidnější středoasijská země snem uprchlíků ze sousedního Uzbekistánu, kde režim tvrdě pronásleduje ty, kdo vybočí z řady. Situace uzbeckých uprchlíků je ale velmi složitá, protože Kazachstán není členem Rady Evropy. Nefungují tam proto ochranné mechanismy, které by zabránily vrácení běženců do vlasti, kde jim hrozí nebezpečí.

Kazachstán je vedle Ukrajiny a Ruska nejčastější destinací, kde uprchlíci z Uzbekistánu hledají politický azyl. Podle odhadů jich ve světě žije přes šest tisíc. Nechtějí je nikde - ve Střední Asii ani na Západě. Tolerance k náboženským běžencům kvůli bezpečnostnímu riziku klesá. Kazašský zákon kromě toho uprchlíkům zakazuje pracovat i posílat děti do školy. Žijí z toho, co si načerno vydělají prodejem pečiva.

„Žijeme v Kazachstánu šest let. Dostali jsme status uprchlíka, ale v roce 2010 se o nás přestal starat Úřad vysokého komisaře pro uprchlíky a přešli jsme přímo pod kazašskou vládu. Ta potom zatkla na žádost z Uzbekistánu naše muže. Hrozí jim vyhoštění a doma mnoho let vězení. Čtyři lidi už vydali,“ říká uprchlice z Uzbekistánu Umida Azimovová. Nepomáhají ani protestní hlídky před úřadem vysokého komisaře, ani dopisy prezidentům Kazachstánu a USA.

54 minut
Nejisté útočiště uzbeckých běženců
Zdroj: ČT24

Islám vyznává 90 procent ze 27 milionů Uzbeků. Režim prezidenta Islama Karimova ale toleruje jen jeho vlastní, státem kontrolovanou odnož. Pod záminkou boje s terorismem pronásleduje i mírumilovné muslimy. Stačí šátek ve škole nebo návštěva mešity neschválené vládou. Podle humanitárních organizací jsou v Uzbekistánu porušována lidská práva nejvíc ze všech zemí Střední Asie. Politické vězně a ty, kteří se dostanou za mříže z náboženských důvodů, běžně čeká mučení. „Režim se snaží vrátit do země všechny, kteří odešli z náboženských důvodů, a odsoudit je za protistátní činnost. Tyto přestupky jsou téměř vždy vyfabrikované,“ říká k tomu Jelena Rjabininová z Institutu práv člověka.

Spojení s islámským extremismem se absolutně vyloučit nedá, ale jsou to jen ojedinělé případy mezi těmi, na koho se obvinění z extremismu a terorismu v Uzbekistánu uplatňují. Zároveň platí, že čím víc režim muslimy pronásleduje, tím víc ve skutečnosti podporuje radikalizaci, vysvětluje Rjabininová.

  • Uzbečtí muslimové autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2557/255684.jpg
  • Jelena Rjabininová autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2557/255682.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Pád letounu mexického námořnictva v Texasu nepřežilo pět lidí

Nejméně pět lidí zahynulo po pádu malého letadla mexického námořnictva v americkém státě Texas. Letoun se zřítil v pondělí tamního času, přepravoval jednoročního pacienta spolu se sedmi dalšími lidmi. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na lokální činitele.
před 1 hhodinou

Policie v Srbsku obklíčila slovenské demonstranty při návštěvě Pellegriniho

Srbská policie při pondělní návštěvě slovenského prezidenta Petera Pellegriniho v srbském městě Báčsky Petrovec obklíčila v parku demonstranty z řad slovenské menšiny. Ti protestovali proti srbskému prezidentovi Aleksandru Vučičovi, který slovenského protějška při návštěvě doprovázel. Informoval o tom slovenský deník Pravda. Slovenská menšina tvoří v Báčském Petrovci až 60,5 procenta z přibližně šesti tisíc obyvatel.
před 2 hhodinami

Trump hájí snahy o Grónsko americkou „národní bezpečností“

Americký prezident Donald Trump v pondělí prohlásil, že Spojené státy potřebují Grónsko nikoliv kvůli nerostnému bohatství, ale z důvodů národní bezpečnosti. Jeho prohlášení citovala agentura Reuters. O snahách získat Dánsko hovořil šéf Bílého domu letos opakovaně. Grónsko však náleží Dánsku, má status poloautonomního území.
před 4 hhodinami

Ve složkách o Epsteinovi chybí fotky s Trumpem, vadí demokratům

Američtí demokraté viní ministerstvo spravedlnosti, že ze zveřejněných složek o odsouzeném sexuálním delikventovi Jeffreym Epsteinovi odstranilo několik dokumentů. Týká se to i fotografií prezidenta Donalda Trumpa. Resort musel do pátku zveřejnit spisy týkající se zemřelého finančníka. Úřad nicméně zatím zpřístupnil jen jejich zlomek, některé přitom zcela začerněné. Zbytek chce publikovat v následujících týdnech. Podle ministerstva jde totiž o stovky tisíc dokumentů, které je třeba anonymizovat, pokud by zobrazovaly oběti nebo by ohrozily vyšetřování.
před 7 hhodinami

Rusko odmítlo vánoční příměří, chystá rozsáhlé útoky, varoval Zelenskyj

Rusko odmítlo americký návrh na vánoční příměří a zjevně se připravuje podniknout proti Ukrajině o svátcích rozsáhlé útoky, varoval v pondělí ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Za klíčové podle tamních médií označil posílení protivzdušné obrany země. Ta se plnohodnotné ruské invazi brání už bezmála čtyři roky.
před 8 hhodinami

U Žiliny otevřeli nový úsek dálnice D1 s nejdelším tunelem na Slovensku

Na Slovensku byl otevřen nový klíčový úsek dálnice D1 u Žiliny, jehož součástí je také nejdelší dálniční tunel v zemi. Nová dálnice na severu Slovenska, kterou se podařilo dokončit až s výrazným zpožděním oproti původním plánům, pomůže hlavně tranzitní dopravě. Řidičům z Česka zrychlí jízdu mimo jiné do Vysokých a Nízkých Tater. Slavnostního přestřižení pásky při otevření tunelu se zúčastnili také slovenský premiér Robert Fico (Smer) či ministr dopravy Jozef Ráž.
před 16 hhodinami

Trump jmenoval zvláštního vyslance pro Grónsko, Dánsko si předvolá velvyslance

Americký prezident Donald Trump jmenoval zvláštního vyslance pro Grónsko, jímž bude guvernér Louisiany Jeff Landry. Ten na sociálních sítích napsal, že jeho cílem v nové funkci bude připojení Grónska k Americe. Trump dal letos opakovaně najevo, že by Spojené státy měly ostrov, který je autonomní oblastí Dánského království, získat. Kodaň to opakovaně odmítla a v nejbližších dnech si předvolá amerického velvyslance. K zachování suverenity ostrova vyzvala také EU. Pro Grónsko se podle slov jeho premiéra nic nemění.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Japonští vědci zkoumají ledovce, které odolávají změně klimatu

Místo aby ledovce v Tádžikistánu tály, mírně zvětšují svůj objem. Jde o světovou raritu. Jestli je to způsobeno například vlastnostmi ledu, nebo specifickými lokálními podmínkami, vědci zatím nevědí, ale snaží se to zjistit.
před 17 hhodinami
Načítání...