Trump otočil. Na tiskovce s Putinem se prý přeřekl

7 minut
Trump bere zpět své tvrzení z Helsinek o nevměšování Ruska do voleb v USA
Zdroj: ČT24

Americký prezident Donald Trump den po summitu v Helsinkách zdůraznil, že má plnou důvěru v americké zpravodajské služby. Šéf Bílého domu prý přijímá jejich závěr, že se Rusko vměšovalo do předloňských prezidentských voleb ve Spojených státech. Jejich výsledek to však podle Trumpa neovlivnilo. Prezident čelil doma kritice poté, co dal po setkání s Vladimirem Putinem najevo, že šéfovi Kremlu důvěřuje. Moskva vinu opakovaně popírá.

Američtí politici neskrývají rozčarování z toho, že se Trump podle nich nedokázal šéfovi Kremlu postavit, pokud jde o údajné ruské vměšování do amerických prezidentských voleb v roce 2016. Trumpa kritizují nejen demokraté, ale i někteří republikáni. Americké tajné služby přitom na svých zjištěních o ruském ovlivňování voleb trvají.

Na pondělní tiskové konferenci po helsinském summitu byl Trump dotázán, zda věří závěrům amerických zpravodajských služeb, že Rusko se vměšovalo do voleb ve snaze pomoci Trumpovi porazit demokratickou protikandidátku Hillary Clintonovou.

Americký prezident v reakci zapochyboval, že viníkem je Rusko. „Nevidím žádný důvod, proč by bylo,“ řekl prezident a dodal: „Prezident Putin byl dnes ve svém odmítnutí mimořádně silný a mocný.“ 

Šéf Bílého domu teď na schůzce se zákonodárci ujišťoval, že americkým zpravodajcům věří. V Helsinkách se prý špatně vyjádřil, když mluvil o tom, že nevidí důvod, proč by Moskva do voleb zasahovala. Chtěl údajně říct, že nevidí důvod, proč by za těmito zásahy nebylo právě Rusko.

Kongres prý volá po nových protiruských sankcích

Jeho administrativa prý důrazně odrazí jakýkoli pokus o zasahování do letošních voleb do Kongresu, zdůraznil prezident. Po summitu v Helsinkách v Kongresu sílí odhodlání zavést proti Rusku nové sankce, napsala agentura Reuters.

Někteří kongresmani v reakci na průběh summitu navrhli schválit rezoluci na podporu amerických zpravodajských služeb, jiní chtějí navrhnout zvýšení výdajů na jejich kontrarozvědnou činnost v době blížících se kongresových voleb. Ministr zahraničí Mike Pompeo by měl v Kongresu absolvovat slyšení o Rusku už příští týden.

Snažíme se najít nejlepší cestu, jak odpovědět. Prezident dokáže během patnáctiminutové tiskovky způsobit víc škody, než dokážeme napravit během půlroku schvalování rezolucí.
Bob Corker
předseda senátního zahraničního výboru

Trumpovo údajné přeřeknutí kritiky neuspokojilo

Kritika neustala ani po úterním Trumpově vysvětlování. Vůdce demokratické menšiny v Senátu Chuck Chumer označil jeho slova za pokus „vykroutit se“. Prezident podle něj prostě neměl dost odvahy, aby se ruskému vůdci na summitu postavil. Jeho vysvětlení přišlo „se čtyřiadvacetihodinovým zpožděním“ a zaznělo na špatném místě, řekl Schumer.

Agentura AP v komentáři označila za krajně neobvyklé, že Trump svá slova odvolal. Nemusí to prý být nadlouho. Upozornila na případ z loňského roku, kdy prezident po nepokojích ve virginském Charlottesvillu odmítl přímo odsoudit bělošské rasisty a hovořil o vině „mnoha stran“.

Po bouřlivých protestech sice v pečlivě formulovaném prohlášení kritizoval členy Ku-klux-klanu a neonacisty jako zločince a bandity, ale o něco později opět hovořil o „obou stranách“ jako vinících charlottesvillských nepokojů.

5 minut
Politický geograf Romancov: Pokud jde o mediální vyznění, Putin vyhrál na celé čáře
Zdroj: ČT24

Za varování shůry mohli někteří přítomní, jež se účastnili Trumpovy úterní tiskové konference, považovat také to, že ve chvíli, kdy prezident  pronášel slova o své důvěře v americké zpravodajské služby, vypadlo v Bílém domě světlo. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ukrajina nikdy nebyla a nebude překážkou míru, řekl Zelenskyj po výrocích Trumpa

Ukrajina nikdy nebyla a nikdy nebude překážkou na cestě k míru, řekl ve čtvrtek večer ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Reagoval tak zjevně na výrok amerického prezidenta Donalda Trumpa, který jej jmenoval jako příčinu pomalého postupu v jednáních o ukončení války. Tu rozpoutalo v únoru 2022 Rusko invazí do sousední země na rozkaz ruského vládce Vladimira Putina.
před 1 mminutou

Machadová řekla, že předala Trumpovi svou Nobelovu cenu za mír

Šlo to velmi dobře a bylo to skvělé, řekla dle Reuters po čtvrteční schůzce s prezidentem USA Donaldem Trumpem v Bílém domě venezuelská opoziční lídryně a nositelka Nobelovy ceny míru María Corina Machadová. Trumpovi při setkání předala svou Nobelovu cenu, neuvedla však, zda ji přijal, doplnil později Reuters.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Alianční země posílají vojáky do Grónska

V grónském Nuuku přistálo letadlo s dánskými vojáky poté, co severská země a její autonomní území oznámily kroky k posílení obranyschopnosti ostrova. Podle AP přicházejí do Grónska vojáci z několika evropských zemí, vedle Francie a Německa také Británie, Norsko a Švédsko. Ve čtvrtek se k nim podle agentury Reuters připojilo také Finsko a Nizozemsko. Americký prezident Donald Trump trvá na získání ostrova. Případný vojenský zásah USA by podle polského premiéra Donalda Tuska byl konec světa, jak jej známe. Podle NATO roste v Arktidě přítomnost Ruska a Číny.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Írán tvrdí, že nechystá popravy demonstrantů

Íránská justice oznámila, že šestadvacetiletý demonstrant Erfán Soltání nebyl odsouzen k smrti. Píše to agentura Reuters s odkazem na státní média. Americký prezident Donald Trump dříve prohlásil s odkazem na neznámý „důvěryhodný zdroj“, že zabíjení protestujících skončilo. Podle lidskoprávních organizací bezpečnostní složky zabily bezmála 3,5 tisíce lidí.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Ukrajina je vděčná za pokračování muniční iniciativy, řekl Pavel

Ukrajinská strana vyjádřila jednoznačný vděk za to, že se Česko rozhodlo pokračovat ve své muniční iniciativě. Pro ukrajinskou armádu je to klíčová věc, uvedl prezident Petr Pavel po jednání s ukrajinskými představiteli ve Lvově, kam se osobně vydal. Sdělil také, že svou návštěvu Ukrajiny nebere jako vzkaz české vládě a že jeho podpora Ruskem napadené země zůstává neměnná. Zmínil se také o Grónsku, spor o ostrov lze dle něj řešit diskusí v rámci NATO.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Polsko předá Ukrajině až devět dosluhujících letounů MiG-29

Polsko předá Ukrajině až devět dosluhujících bojových letounů MiG-29, řekl ve čtvrtek náměstek ministra obrany Pawel Zalewski dle polských médií. O kroku rozhodla polská vláda. Varšava spolu se Slovenskem už v roce 2023 zemi bránící se plnohodnotné ruské invazi dodaly větší počet těchto strojů vyvinutých v bývalém Sovětském svazu.
před 5 hhodinami

Americká armáda obsadila další tanker porušující blokádu Venezuely

Americká armáda zabavila další tanker podezřelý z porušování sankcí uvalených na venezuelskou ropu. Oznámilo to její velitelství SOUTHCOM. Operace proti lodi, která podle armády porušila blokádu nařízenou prezidentem USA Donaldem Trumpem, se uskutečnila brzy ráno místního času v Karibiku. Americké síly v posledních týdnech obsadily a zabavily šest tankerů, které podle Washingtonu porušovaly americké sankce na venezuelský ropný sektor.
před 7 hhodinami

Grokovi zakážeme svlékat lidi tam, kde je to ilegální, slíbila síť X

Americká sociální síť X miliardáře Elona Muska oznámila, že znemožní pomocí chatbota Grok generovat a upravovat fotografie skutečných lidí v odhalujícím oblečení v zemích, kde je to nelegální. Reagovala tak na skandál, kdy chatbot na žádost uživatelů na síti X generoval sexualizované fotografie žen a dětí. Britský úřad pro regulaci mediálního trhu Ofcom v reakci uvedl, že jeho vyšetřování v této věci nadále pokračuje.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami
Načítání...