Terminátor míří do Haagu – kvůli zločinům proti lidskosti

Haag – Vůdce konžských rebelů Bosco Ntaganda je na cestě do Haagu. Generál rwandského původu zvaný „Terminátor“ sám o vydání k Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) požádal. Tribunál ho viní ze zločinů proti lidskosti a z válečných zločinů, spáchaných v letech 2002 až 2003 na východě Konga. V té době taky Ntaganda údajně nabíral dětské vojáky.

Ntaganda se v pondělí vzdal na americkém velvyslanectví v Kigali a o vydání k mezinárodnímu soudu sám požádal. Spojené státy pak s Rwandou jednaly o tom, jak jeho požadavku co nejrychleji vyhovět. ICC nemá vlastní policejní aparát a při stíhání podezřelých zločinců spoléhá na pomoc smluvních stran.

Mezinárodní trestní soud v Haagu vydal zatykač na Ntagandu loni v červenci. Viní ho ze tří zločinů proti lidskosti včetně znásilňování a sexuálního zotročování a ze čtyř válečných zločinů spáchaných údajně v letech 2002–2003 na východě Konga. Na Ntagandu stejný soud již v roce 2006 vydal zatykač kvůli verbování dětských vojáků.

Bosco Ntaganda
Zdroj: ČT24

V poslední době čtyřicetiletý Ntaganda zřejmě velel povstaleckým jednotkám M23, které v Kongu loni na jaře zahájily boj proti vládě a v oblasti se dopustily řady zločinů. Jejich činnost podle OSN i nevládních organizací podporuje Rwanda, Kigali to popírá. Ntagandovo svědectví by tak mohlo rwandskou vládu, která je spojencem USA, poškodit.

Vydáno pod