Syřan podezřelý z terorismu spáchal v německé věznici sebevraždu

Syřan Džábir Bakr, který je podezřelý z přípravy teroristického útoku v Německu, spáchal ve vazební věznici v Lipsku sebevraždu. S odvoláním na justiční zdroje o tom informoval server Spiegel Online. Podle agentury DPA se Bakr oběsil.

Dvaadvacetiletého muže, který měl pravděpodobně napojení na teroristickou organizaci Islámský stát, měli dozorci bez přerušení sledovat. Jednak proto, že držel hladovku, zejména však kvůli akutnímu nebezpečí sebevraždy, uvedl Spiegel Online. Server Bild ale napsal, že byl podezřelý zřejmě kontrolován jen jednou za hodinu.

Saská policie čelí už několik dní kritice za to, že mladík v sobotu unikl z bytu na sídlišti ve východoněmeckém Chemnitzu (Saské Kamenici) a policie ho zadržela až díky notné pomoci tří Syřanů z Lipska. Ti Bakra spoutali a pak zavolali policii.

DPA s odvoláním na své zdroje uvedla, že Bakr v jednom výslechu trojici mužů obvinil z toho, že o jeho teroristických plánech věděli. Za jak věrohodné toto tvrzení nejvyšší státní zástupce považuje, jeho úřad odmítl sdělit.

Nikdo další ale zatím nebyl zatčen, a ve vazbě tak nyní je pouze Syřan, který měl v nájmu byt v Chemnitzu, kde policie našla 1,5 kilogramu výbušných látek.

S výbušninami chtěl Bakr podle německých vyšetřovatelů zaútočit na některé z berlínských letišť. Německá kontrarozvědka má za to, že se útok mohl uskutečnit v několika málo dnech. Policie ho zatkla v pondělí v Lipsku, stejný den ho soudce poslal do vazby.

Džábir Bakr do Německa přišel loni v únoru a v červnu téhož roku dostal status uprchlíka. Kdy se radikalizoval, zatím není jasné. V mezidobí byl podle německých médií v Turecku i v Sýrii.