Studenti v Srbsku hledají kandidáty do voleb, kteří by dokázali porazit vládnoucí stranu prezidenta Aleksandara Vučiče. Současné vedení země obviňují z korupce a z neprůhledných státních zakázek. Jedna taková podle nich způsobila tragický pád střechy na nádraží v Novém Sadu, který vloni způsobil smrt šestnácti lidí. Prezident Vučić ale předčasné volby odmítá.
Srbští studenti chtějí volby, Vučić je má za ubohé lháře
Protesty v Srbsku neutichají už více než půl roku. V posledních dnech se lidé scházejí před soudem ve městě Novi Sad. Žádají svobodu pro šest jiných demonstrantů, které úřady drží ve vazbě už celé týdny.
Napětí se stupňuje – jedna ze zadržených, vysokoškolská učitelka, vyhlásila suchou hladovku a je v ohrožení života. Starost o ní mají i studenti, kteří přijeli do Prahy informovat o protestech v zemi. „Nic nejedla ani nepila už více než padesát hodin a zrovna jsme se doslechli zprávu, že ji před dvěma hodinami převezli do nemocnice,“ uvedla studentka Filozofické fakulty v Novém Sadu Nadja Šolajová.
Právě vysokoškolští studenti se stali organizátory demonstrací v Srbsku už loni v listopadu. Zpočátku žádali zveřejnění podrobností o zhroucení přístřešku na nádraží v Novém Sadu. „Tyto lidi zabila korupce. Zabil je tento režim,“ uvedla tehdy studentka a účastnice protestů Mila Pajičová.
Prezident Aleksandar Vučić tvrdil, že požadavkům vyhověl, podle studentů ale podstatné dokumenty neukázal. Následovaly fyzické útoky na demonstranty a výhrůžky. „Srbská zpravodajská služba BIA si předvolává lidi k rozhovorům a vyhrožuje jim, že přijdou o práci. Nesmí se účastnit protestů ani je podporovat,“ popsal student fakulty technických učení v Novém Sadu Igor Stankovič.
Protestující se také domnívají, že proti nim vláda použila zvláštní sonickou zbraň, která ohrozila například lidi s kardiostimulátory. „Lidé hlásili na klinikách problémy se srdcem, s bolestí hlavy nebo s dezorientací,“ uvedla studentka filozofické fakulty v Novém Sadu Anja Stanisavljevičová.
Vučić: Styďte se, ubozí lháři
Prezident toto obvinění odmítá. Studenty obviňuje, že se pokoušejí o převrat. „Styďte se, vy ubozí lháři, za to, že lžete o sonické zbrani. Chtěli jste ublížit své zemi a už jste jí pořádně uškodili,“ prohlásil v dubnu Vučić. Na stranu vysokoškoláků se ale od loňska postavily tisíce lidí. K demonstracím se přidávají odbory. Motorkáři a zemědělci přijíždějí, aby chránili protestující před agresivními řidiči v autech.
Největší demonstrace v Srbsku za desítky let podle studentů zastaví jen předčasné volby a zvolení nových politiků. Těm vládnoucím už nevěří. Nespolupracují ale ani s opozicí. „Opoziční politici nás podporují. Ale my se nechceme zaplést se žádnými politiky z naší země,“ uvedla Stanisavljevičová. Podle další studentky Šolajové tito politici ukázali, že „nejsou schopni pomoci s řešením této krize“.
Studenti proto chtějí sestavit vlastní seznam kandidátů. Klíčové podle nich je, aby pomohli vyšetřit tragédii v Novém Sadu a hlavně zajistili změnu fungování státu, aby se nic podobného nikdy neopakovalo.