Slovenští veřejnoprávní novináři se obracejí na poslance. Žádají odmítnutí zákona o RTVS

Zástupci slovenských veřejnoprávních médií vyzvali parlament, aby nepřijímal zákon o změnách v RTVS. Poslancům odevzdali otevřený dopis. Už ve čtvrtek se několik tisíc lidí v Bratislavě účastnilo demonstrace, kterou svolala největší opoziční strana Progresívne Slovensko.

„Zaměstnanci i vedení RTVS hovoří o tom, že využijí veškeré dostupné možné prostředky, které jim zákony Slovenské republiky umožňují. Nevylučují v krajním případě ani možnost stávky, ale o dalších konkrétních krocích jednají i v rámci koordinačního výboru,“ přiblížil zpravodaj ČT na Slovensku Jan Šilhan. Právě tento výbor odevzdal poslancům otevřený dopis.

„Přišli jsme sem dnes symbolicky, protože je světový den svobody tisku, ve jménu iniciativy zaměstnanců a spolupracovníků RTVS,“ řekl redaktor a moderátor RTVS Tomáš Bartoněk, podle kterého má sdružení podporu stovek pracovníků veřejnoprávního média. „Chceme ukázat, že nám zaměstnancům velmi záleží na tom, abychom dále mohli pracovat ve svobodné instituci,“ dodal.

Budeme dál bojovat, avizují novináři

Další případné kroky výboru se podle něj odvíjejí od dohody s dalšími zaměstnanci i od samotného procesu schvalování zákona. „Zda během čtení v Národní radě přibydou nějaké úpravy, nebo ne, zda budou zapracovány další připomínky. Podle toho budeme reagovat,“ dodal.

V případě, že zákon bude schálen, mnozí zaměstnanci zvažují protestní odchod, uvedla redaktorka a dramaturgyně RTVS Rozália Vlasková. „Nevím, jestli budu v menšině, a jak se rozhodnu, bude záviset na situaci, ale měla jsem teorii, že je třeba bojovat do konce. Nedat jim to zadarmo. Myslím si, že by byli rádi, kdybychom odešli právě my,“ domnívá se. „Ale pokud bych tam měla být nesvobodná, nechtěla bych tam zůstat,“ doplnila Vlasková.

Podobný postoj zastává i Bartoněk. „Pokud bude dostatečně silná iniciativa a budeme v dostatečném počtu poté, co se případně vymění vedení a změní se instituce, má smysl ještě zůstat. A pokračovat v aktivitách do nějaké doby,“ nastínil.

„Určitě nesložíme pero jako náš hlavní nástroj. Budeme se snažit v rámci možností bojovat,“ doplnil reportér RTVS Ivan Brada. Upozornil, že případný odpor pracovníků veřejnoprávního média je však omezen ústavními pravidly.

7 minut
Zástupci RTVS hovořili k zákonu o změnách v Rozhlase a televizi Slovenska
Zdroj: ČT24

Opozice chce přijetí zákona obstruovat

I opozice v parlamentu je podle Šilhana připravena využít veškeré prostředky, které použila také při projednávání předchozí kontroverzní novely o trestních zákonech. „Včetně série demonstrací, včetně obstrukcí v parlamentu během projednávání v prvním, druhém a třetím čtení, ale také včetně ústavní stížnosti,“ popsal situaci na Slovensku Šilhan.

Nový zákon by měl instituci zastřešující veřejnoprávní vysílání rozhlasu i televize zrušit. Místo ní by měla vzniknout nová organizace STVR. Spolu s tím by měl také zaniknout mandát současného generálního ředitele Ľuboše Machaje. „Ostatně koalice se netají tím, že jednou z hlavních motivací byla výměna současného vedení,“ doplnil Šilhan.

3 minuty
Zpravodaj ČT Jan Šilhan komentuje zákon o změnách v RTVS
Zdroj: ČT24

Podle vlády Roberta Fica je RTVS neobjektivní a prosazuje jen jeden proud. Zaměstnanci to odmítají. Podle nich a některých expertů je skutečným záměrem zákona mocenské ovládnutí veřejnoprávního média.

„V tuto chvíli míří zákon do legislativního procesu v parlamentu. Pravděpodobně už na květnové schůzi bude projednán v prvním čtení. Následně pravděpodobně během červnové schůze bude ve druhém a třetím čtení schválen,“ dodal Šilhan.

Slovensko se propadlo v žebříčku svobody médií

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová reagovala v pátek na propad Slovenska v nejnovějším žebříčku svobody médií organizace Reportéři bez hranic. V něm Slovensko kleslo o dvanáct míst a skončilo 29. ze 180 hodnocených zemí.

„Svobodná média a demokracie jsou od sebe neoddělitelné. Nemůžeme akceptovat útoky na novináře a zvlášť od těch, kteří mají v rukou moc. K demokracii nepatří ani zastrašování médií a snaha o jejich politické ovládnutí,“ napsala Čaputová na Facebooku.

Slovenská opozice propad označila za důsledek útoků na novináře a snahy vlády premiéra Roberta Fica ovládnout veřejnoprávní média.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

„Ať žije král.“ Trump si hraje s myšlenkou třetího mandátu, ústava to nepřipouští

Prezident USA Donald Trump opakovaně mluví o tom, že by v roce 2028 mohl potřetí kandidovat do Bílého domu. Tento krok ale zakazuje 22. dodatek americké ústavy. Trumpovy zmínky o dalším mandátu se v poslední době stupňují, v posledních týdnech se dokonce přirovnal ke králi a naznačil, že stojí nad právním systémem a má moc jej měnit tak, jak uzná za vhodné.
před 9 mminutami

Von der Leyenová oznámila v Kyjevě další balík pomoci

Vrcholní představitelé řady evropských zemí, Turecka či Kanady při setkání v Kyjevě, které ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zorganizoval v den třetího výročí napadení své země, hovořili o nutnosti zachovat územní celistvost Ukrajiny a dojednat mír v rusko-ukrajinské válce, který bude respektovat zájmy Kyjeva. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová zároveň informovala o dalším balíku pomoci.
08:36Aktualizovánopřed 23 mminutami

Přes pět milionů Ukrajinců zůstává v zahraničí, vrátit se plánuje už méně než polovina

Od začátku plnohodnotné ruské agrese opustily Ukrajinu přes západní hranice miliony lidí. Další odešli přes ruské a běloruské hranice, kde zůstali nebo pokračovali do Evropy. Celkový počet uprchlíků, kteří zůstávají v zahraničí, činil k listopadu loňského roku 5,2 milionu. Vyplývá to z analytické zprávy ukrajinského Centra pro ekonomickou strategii (CES). Počty se neustále mění v závislosti na ročním období a intenzitě ruské agrese.
před 51 mminutami

Merz musí přinést změnu, nebo posílí AfD, míní německý tisk

Konzervativní unie CDU/CSU zvítězila proto, že Němci chtějí změnu a ta teď musí nastat, jinak bude krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD) ještě silnější, napsal deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). Německé listy se ale shodují na potřebě rychlého vzniku nové vlády, a to i vzhledem k mezinárodnímu kontextu, kdy se Spojené státy odklánějí od Evropy.
09:08Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Odepiš, nebo končíš. FBI, Pentagon a další na Muskovu výhrůžku nezareagují

Zaměstnanci amerických federálních úřadů obdrželi od úřadu pro efektivitu státní správy (DOGE) výzvu, aby sdělili, co udělali v práci za poslední týden. V případě, že na ni nezareagují, jim dle prohlášení Elona Muska hrozí výpověď. FBI, ministerstvo zahraničí i Pentagon však zaměstnancům v předstihu nařídily, aby na zprávu neodepisovali.
před 2 hhodinami

Mezi mladými voliči v Německu vedly AfD a Levice

V německých předčasných parlamentních volbách měly Alternativa pro Německo (AfD) a Levice ve věkové skupině od 18 do 34 let podporu okolo 42 procent. Ukazuje se tak trend příklonu ke krajní pravici na straně jedné a krajní levici na straně druhé mezi mladými voliči. Pro konzervativní CDU/CSU a Sociálnědemokratickou stranu Německa (SPD) hlasovali spíše starší voliči. Nabízíme analýzu toho, které demografické skupiny a faktory rozhodly volby.
před 3 hhodinami

Návrat je riskantní, setrvání čím dál složitější. Nejistota ukrajinských uprchlíků roste

Tři roky po zahájení plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu žijí miliony ukrajinských uprchlíků v Evropě v nejistotě. Mezinárodní podpora slábne a životní náklady rostou. Mnozí z nich se potýkají s rostoucími problémy –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ od byrokratických překážek po snižující se sociální dávky –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ a někteří z nich jsou nuceni učinit téměř nemožnou volbu: zůstat a potýkat se s životem v cizí zemi, nebo se vrátit do vlasti částečně okupované Ruskem.
před 3 hhodinami

Německé parlamentní volby vyhrála CDU/CSU, druhá je AfD

Parlamentní volby v Německu vyhrála s 28,5 procenta hlasů konzervativní unie CDU/CSU, jejíž volební lídr Friedrich Merz tak zřejmě míří do křesla spolkového kancléře. Druhá skončila s 20,8 procenta hlasů Alternativa pro Německo (AfD), označovaná za pravicově populistickou až krajně pravicovou. Pro třetí Sociálnědemokratickou stranu Německa (SPD) kancléře Olafa Scholze hlasovalo 16,4 procenta voličů, což je pro tuto stranu nejhorší výsledek ve volbách do Spolkového sněmu. Merz je připravený o vládě jednat s SPD.
05:53Aktualizovánopřed 3 hhodinami
Načítání...