Skandál ve Versailles. Zámek nakoupil padělky, které hýčkal jako „národní poklad“

Versailles čelí ostudě kvůli padělaným starožitnostem (zdroj: ČT24)

Jeden z nejslavnějších zámků na světě čelí velké ostudě a skandálu zároveň. Vyšlo najevo, že vedení Versailles před několika lety naletělo podvodníkům a nakoupilo padělaný starožitný nábytek v přepočtu za skoro 80 milionů korun. Skandál je o to větší, že promrhané peníze patřily státu, jelikož zámek je národní památka. Na seznamu podezřelých jsou i dvě významné pařížské galerie.

Starobylá patina na zdejších potazích je každoročně uctívána miliony párů očí. Žádné z nich ale dosud neodhalily šikovnou nápodobu. O to větší bylo překvapení pro skupinu znalců: někdejší honosné sídlo hned čtyřikrát nakoupilo padělaný nábytek. Do jeho následné údržby navíc investovalo další peníze.

Podle vyšetřování je jedním ze strůjců legendární postava pařížského starožitnictví. Svou zkušenost se starým nábytkem využil Bill Pallot více než chytře, má za sebou ostatně třicet let praxe. Zakázky sám zadával řemeslníkům a posléze prodával. Jeho zboží se přitom uchytilo ve starožitnictvích i dražebních sálech.

Strůjce podvodu, bonviván a milovník umění Bill Pallot
Zdroj: ČT24

Podle svého právníka přitom bral obchodování jen jako intelektuální hru a peníze ho ve skutečnosti nezajímaly. Jinými slovy si prý chtěl dokázat, že je chytřejší než všichni ostatní. Jako jednu z obětí své pýchy si tak nemohl vybrat lepší cíl: největšího klienta na trhu se starožitnostmi, jehož komnaty ročně navštíví přes 7 milionů lidí.

Pallot byl zatčen v červnu spolu se svým komplicem Laurentem Kraemerem, který vlastní jednu z nejstarších galerií v Paříži. Policie začala jednat na popud Pallotova žáka, obchodníka Charlese Hooremana. Ten začal pochybovat o pravosti poté, co si všiml, že se jiný nábytek ze stejné kolekce dostával do aukčních síní až podezřele často.