Saúdští učenci obnovili fatwu na pokémony. Hra prý podporuje hazard a polyteismus

Čelní duchovní v Saúdské Arábii aktualizovali fatwu proti japonskému fenoménu jménem Pokémon. Aktuálně populární mobilní aplikaci zakazují s tím, že jde o formu gamblingu. Příslušný dekret obnovuje již existující zákaz z roku 2001, který se vztahoval na videohry a karty s tematikou japonských animovaných tvorů.

Původní verze fatwy stará 16 let označovala zmíněnou japonskou hru za hazard, což je v islámu zakázané. Hra sice není oficiálně v daném regionu k dispozici, nicméně i tam si už získala popularitu díky možnosti stažení aplikace. I když v Pokémon GO nejde o peníze, podle kleriků se na něj přesto muslimský zákaz praktikování hazardu vztahuje.

Fatwa vyjmenovává konkrétní „hazardní praktiky“, jako například fakt, že v původní karetní hře proti sobě stojí dva účastníci a hrají o karty různé hodnoty.

I některé další náboženské autorityy označují Pokémony za „škodlivou mánii“. „Lidé s očima přilepenýma na displeji připomínají opilce,“ uvedl minulý týden Abas Šuman z káhirské univerzity Al Azhar, hlavní islámské vzdělávací instituce. Kuvajtské ministerstvo vnitra zase minulý týden varovalo, aby lidé hru nehráli v mešitách, nákupních centrech nebo u rafinérií.

Úřady ve Spojených arabských emirátech zase zdůrazňovaly opatrnost při hraní her, kde jedinec udává svou geografickou polohu. Podobného systému mohou podle nich zneužívat zloději a další kriminálníci. Jiné kritiky se pro změnu týkají možného propagování japonského polyteismu, tedy víry ve více bohů.

Nynější mobilní aplikace využívá technologie satelitní navigace. Hráč na obrazovce telefonu putuje v oblasti, ve které se v daném okamžiku skutečně nachází, a „chytá“ virtuální pokémony – tedy fyzicky přichází s telefonem na příslušné stanoviště.

Je inteligentní bytost vyskytující se v japonských videohrách společnosti Nintendo a později ve stejnojmenném kodomo (dětském) anime seriálu, sběratelské karetní hře a v komiksu (Manga) doprovázejícím tyto videohry. Název pokémon vychází z japonského Poketto Monsutá – kapesní příšerky.

Původní hru vytvořil Satoši Tadžiri a byla publikována společností Nintendo pro Game Boy. Hry, seriál i filmy jsou přeloženy do několika světových jazyků. Vysílány byly i v Česku.

Zdroj: Wikipedie

Pikaču
Zdroj: ČTK/AP/Frank Franklin II

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ukrajina zasáhla podnik Roskosmosu, ruský útok v Dněpropetrovsku zabil kojence

Ukrajina v ruské Samarské oblasti zasáhla podnik Roskosmosu, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. O útoku na blíže neupřesněný podnik informovaly dříve ruské úřady. V Dněpropetrovské oblasti zase po ruském útoku zemřel kojenec, zraněno bylo jedenáct lidí. Úřady v Chersonu hlásí bezmála třicet zraněných. Ukrajina se pátým rokem brání rozsáhlé ruské invazi a součástí bojů jsou časté vzdušné útoky obou stran.
08:45Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Při izraelském útoku v Libanonu zemřelo sedm lidí, uvádějí tamní média

Izraelský vzdušný útok na jižní Libanon si v sobotu ráno vyžádal sedm obětí, informují s odkazem na libanonská média agentury AP a AFP. Libanonské ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že mezi oběťmi byly tři děti a dvě ženy. Podle resortu utrpěly při útoku zranění dvě osoby, média dříve hovořila o třech zraněných.
před 1 hhodinou

Zemětřesení v Indonésii o síle 7,7 stupně si vyžádalo nejméně 38 obětí

Nejméně 38 lidí zemřelo po zemětřesení o síle 7,7 stupně, které v noci na sobotu zasáhlo pobřeží indonéského ostrova Flores. Informovala o tom agentura AFP. Předchozí bilance činila dvacet mrtvých. Úřady původně vydaly varování před tsunami, později ho však odvolaly. Tisíce obyvatel pobřežních oblastí byly evakuovány. České ministerstvo zahraničních věcí nemá informace o tom, že by zemětřesení postihlo české občany.
02:12Aktualizovánopřed 1 hhodinou

V Chorvatsku vypukl další požár, plameny se šířily na ostrově Dugi otok

Na chorvatském ostrově Dugi otok v pátek večer vypukl rozsáhlý požár. Hasiči byli nuceni přisouvat trajektem posily. V sobotu se jim už ale plameny podařilo dostat pod kontrolu. Zprávy o novém požáru v Dalmácii přišly poté, co požár u letoviska Omiš v pátek přinutil úřady dočasně evakuovat přes dva tisíce lidí včetně asi tří set českých turistů.
07:55Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Od návratu Talibanu k moci uplynulo pět let. Hluboká krize v Afghánistánu trvá

Od návratu extremistického hnutí Taliban do čela Afghánistánu uplynulo pět let. Zatímco scény chaotického stahování západních diplomatů, humanitních pracovníků a vojáků upadají v zapomnění, hluboká krize v chudém státě pokračuje. Přes čtrnáct milionů lidí – čtvrtina obyvatelstva – každý den trpí nejistotou, jestli nebude mít hlad. Současně se v zemi prohlubuje krize v oblasti práv žen.
před 4 hhodinami

V Londýně nalezli mrtvého akademika Ardaye, který byl obviněn z plagiátorství

V Londýně v pátek nalezli tělo 41letého Jasona Ardaye, který minulý týden opustil profesorský post na Cambridgeské univerzitě kvůli obvinění z plagiátorství částí své disertace. S odvoláním na britská média to napsala agentura AFP. Někdejší nejmladší černošský profesor na této prestižní univerzitě byl nalezen v bezvědomí na adrese v londýnské čtvrti Battersea a prohlášen za mrtvého, upřesnil web Sky News.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Pentagon odmítá zprávy o špatných podmínkách na lodi USS Abraham Lincoln

Jako naprosto zkreslené odmítl americký ministr obrany Pete Hegseth zprávy o podmínkách osazenstva letadlové lodi USS Abraham Lincoln. Rodiny části posádky přesto apelují na velení námořnictva i politiky, aby situaci urychleně řešili. Vystrašily je zprávy o sebevražedných pokusech mezi námořníky.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

VideoTisíce migrantů stále zůstávají ve španělské Ceutě

Patnáct dní po náporu více než 72 tisíc migrantů na hranici s Marokem má život ve španělské Ceutě daleko k normálu. V exklávě na severu Afriky stále zůstávají tisíce nově příchozích. „Necítíme se bezpečně. Byly už případy bitek, násilnictví a krádeží,“ sdělila turistická průvodkyně v Ceutě Karol. Místní úřady kritizují vládu v Madridu za jejich pomalé vyhošťování. Centrální vláda zatím do exklávy vyslala navíc pět set policistů a pohraničníků. Ti jen ve čtvrtek zastavili dva čluny, které se v mlze snažily proplout na evropskou pevninu.
před 14 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.