S Británií na věčné časy. Falklandy se rozhodly, komu chtějí patřit

Stanley - Obyvatelé Falklandských ostrovů v referendu drtivou většinou hlasů rozhodli, že chtějí zůstat zámořským územím Velké Británie. Pro se vyslovilo 98,8 procenta voličů. Argentina, která si na ostrovy činí nárok, referendum neuznává. Britský premiér David Cameron naopak tvrdí, že Argentina musí výsledky referenda respektovat.

„Obyvatelé Falkland nemohli vyslat jasnější zprávu. Chtějí zůstat Brity a každý by to měl respektovat, včetně Argentiny,“ prohlásil britský premiér Cameron.

Úspěchem je pro Británii v dlouholetém sporu s Argentinou také volební účast. Do hlasování se zapojilo 92 procent z témeř 1 700 oprávněných voličů. Britské a místní úřady věří, že vysoká účast voličů oslabí v očích světové veřejnosti argentinskou argumentaci.

Obyvatelé ostrovů odpovídali na jedinou otázku: Přejete si, aby Falklandy byly i nadále zámořským územím Velké Británie? Výsledek byl podle průzkumů zřejmý dlouho dopředu, ačkoli někteří ostrované by dali přednost úplné samostanosti, kterou však Brity organizované referendum neřešilo.

Falklandy
Zdroj: ISIFA/Getty Images, Peter Hazell

Argentina: Takhle by to nešlo

Argentinská prezidentka Cristina Fernándezová podle britské zpravodajské stanice BBC prohlásila, že vůle obyvatel nemá patřičnou váhu, když jde o řešení mezistátního teritoriálního sporu. Argentinská velvyslankyně Alicia Castrová minulý týden v Londýně označila britské referendum o statusu sporných Falklandských ostrovů za nelegální. Podle Argentiny lidové hlasování nemá právní základ a mezinárodní společenství ho neuzná.

Podle bývalého šéfa argentinského kabinetu Rodolfa Terragna hlasování ukázalo, že má Argentina pravdu. „Velká Británie nemůže dále tvrdit, že obyvatelé Falkland jsou třetí stranou anglicko-argentinského konfliktu. Ostrované se přiznali ke svému britství. Nemohou rozhodnout, která ze zemí má pravdu. Byli by zároveň soudci i porotou,“ prohlásil.

K referendu se vyjádřily také Spojené státy, podle nichž dali obyvatelé ostrovů jasně najevo, že si přejí, aby pokračoval jejich vztah se Spojeným královstvím. Formální postoj USA to však prý nezmění, země v tomto sporu zůstává neutrální.

Většina obyvatel ostrovů sice žije v hlavním městě Stanley, volební komisaři však kvůli podpoře co největší účasti neváhali vyrazit s mobilními urnami do odlehlých oblastí v terénních autech či letecky.

Pozůstatky války
Zdroj: ISIFA, EPA/JAVIER LIZON

Desetitýdenní válka

Argentina se pře s Británií o Falklandy od 19. století a v roce 1982 se obě země kvůli sporu ocitly ve válečném konfliktu. Válka tehdy stála 900 lidských životů a skončila po deseti týdnech, když se Argentina vzdala. Za nové oživení sporu může ropa, která byla u Falkland objevena v roce 1998.

Falklandy, kterým Argentina říká Malvíny, leží v Atlantiku zhruba 770 kilometrů severovýchodně od Ohňové země, 400 kilometrů od Argentiny a 12 700 kilometrů od Londýna. Žije tam asi 2 500 lidí, z nichž zhruba čtyři pětiny jsou soustředěny v hlavním městě Stanley. Na ostrovech také působí britský vojenský kontingent o síle kolem 1 300 osob.

Falklandy chtějí být britské (zdroj: ČT24)
Vydáno pod