Ruský soud potrestal neonacisty za vraždění lidí „neslovanského vzezření“

Moskva - Moskevský soud poslal na šest až dvacet let do vězení sedm mladých pravicových extremistů. Usvědčil je z dvaceti rasistických vražd a dvanácti pokusů o vraždu přistěhovalců z asijských a kavkazských zemí bývalého Sovětského svazu. Tresty nemohly být vyšší, protože někteří z pachatelů byli v době útoků nezletilí.

Dva sedmnáctiletí vůdci party neonacistů odešli od soudu s desetiletým trestem. Taková sazba je podle soudce maximální právě pro nezletilé, podle něj by si ale odsouzení zasloužili daleko tvrdší trest. Nejvyšší trest, 20 let odnětí svobody v pracovním táboře se zostřeným režimem, dostal Roman Kuzmin, narozený v roce 1988.

Sedm extremistů se seznámilo prostřednictvím internetu. Dali se dohromady, aby během roků 2006 a 2007 napáchali několik desítek trestných činů. Za tuto dobu brutálně zavraždili dvacet lidí. Většinou zaútočili na oběti zezadu nožem. Všechno si přitom nahrávali na video, aby pak záběry mohli vyvěsit na internet.

Před soudem své činy obžalovaní obhajovali s tím, že šlo o nutné zákroky proti osobám neslovanského původu, kteří podle nich ohrožují Rusko. V poslední době se v Rusku zvedla vlna násilí a nenávisti proti přistěhovalcům. Odborníci si myslí, že důvodem je finanční krize. Rusové přicházejí o práci a dávají to za vinu právě přistěhovalcům.