Rozkrok stál nakonec kongresmana místo

New York - Americký demokratický kongresman Anthony Weiner se dnes kvůli sexuálnímu skandálu zřekl parlamentního křesla. Šestačtyřicetiletý politik, který několika ženám posílal své intimní fotografie, tak ustoupil vzrůstajícímu tlaku jak vládních demokratických, tak republikánských zákonodárců. Weiner se v krátkém prohlášení znovu omluvil za těžkosti, které způsobil, a řekl, že za současné situace nemůže dále pokračovat ve funkci.

Weinerův skandál propukl před dvěma týdny, když internetové stránky konzervativního zaměření informovaly o tom, že jedenadvacetiletá americká studentka od Weinera dostala fotku mužského rozkroku v šedém spodním prádle. Weiner nejdřív prohlašoval, že fotografii neposlal a že si ani není vědom toho, že by vyfocený rozkrok na fotce patřil jemu. Později se ale k odeslání fotky přiznal a řekl, že činu hluboce lituje. Navíc vyšlo najevo, že kongresman posílal podobné fotografie více ženám. Přesto odmítal odstoupit.

Na Weinera se okamžitě sesypala lavina kritiky od členů vládní Demokratické strany, kteří ho vyzvali, aby se vzdal funkce. Navíc se v uplynulých dnech na internetu objevilo několik dalších fotografií téměř nahého Weinera, které také rozesílal ženám. I to byl zřejmě jeden z důvodů jeho prohlášení, že vyhledá odbornou pomoc. Nakonec se rozhodl i pro rezignaci.

Weiner, jehož manželkou je dlouholetá poradkyně ministryně zahraničí Hillary Clintonové Huma Abedinová, je členem Sněmovny reprezentantů od roku 1998. V rámci Demokratické strany je považován za jednoho z největších liberálů a spekulovalo se o tom, že by se v roce 2013 mohl stát starostou New Yorku.

Americkou veřejnost případ s fotkou zaujal nejen sám o sobě, ale i kvůli nepříliš šťastné jazykové shodě. Původně německým slovem „wiener“ (vídeňský) nebo zkomoleně „weiner“ se totiž v angličtině označuje druh párku a slangově také pánské přirození. Řada médií tak s gustem vtipkovala o Weinerově weineru.

Vedle amerických médií skandálu využila také firma na výrobu akčních postaviček HeroBuilders.com, která na trh uvedla dvě figurky Weinera. Jedna je „standardní“ za 40 dolarů (668 korun), druhá vzhledem ke své zobrazené anatomii „jen pro dospělé“ za příplatek deset dolarů.

Vydáno pod