Ransdorf: Bojkot OH v Číně by byl pro sportovce tragédií

Praha/Peking - Dalajlama včera vyzval k ukončení represí v Tibetu. Čínský premiér Wen Ťia-pao naopak tibetského duchovního vůdce obvinil z podněcování násilí a tvrdé potlačení nepokojů v Tibetu obhajoval. Šéf Evropského parlamentu Hans-Gert Pöttering kvůli napjaté situaci v Tibetu vyzval evropské politiky, aby zvážili své cesty na olympijské hry konané v Pekingu.

Europoslanec za KSČM Miloslav Ransdorf nepokládá Pötteringovo vyjádření za příliš moudré. „Vrátili bychom se tak k praxi studené války - do let 1980 a 1984,“ popsal své stanovisko ve vysílání ČT24.

V roce 1980 iniciovaly Spojené státy bojkot letních olympijských her v Moskvě. O čtyři roky později Sovětský svaz a další země východního bloku zase neposlaly své sportovce na hry pořádané v Los Angeles.

Ransdorf nepovažuje Pötteringovu výzvu za nijak závaznou. Případný bojkot her konaných v Pekingu by podle něj znamenal pro mnoho sportovců životní tragédii: „V roce 1984 byla Jarmila Kratochvílová v životní formě. Byla držitelkou několika světových rekordů, některé platí dodnes. Přesto se nesměla olympiády zúčastnit,“ připomenul český europoslanec.

Bojkotování zahajovacího ceremoniálu pekingských her navrhla organizace Reportéři bez hranic. „Ve Francii byl tento návrh přijat pozitivně, vyslovili se pro něj někteří politici i sportovci,“ popsal vedoucí asijské sekce Reportérů bez hranic Vincent Brossel. Úplná neúčast na olympijských hrách by podle něj poškodila sportovce, turisty i novináře mířící do Číny.

Tibet podle Ransdorfa čeká modernizace, která ho má přiblížit 21. století. Není však v jeho silách, aby ji sám absolvoval. „Tibet potřebuje pomoc a ta může přijít jedině od čínských ústředních orgánů,“ myslí si Ransdorf. Čínská vláda se rozhodla investovat v přepočtu 350 miliard do tibetského rozvoje. Peníze mají putovat zejména na výstavbu silnic, železnic a celkové zlepšení infrastruktury.

Miloslav Ransdorf
Zdroj: ČT24, ČT24
Vydáno pod