Překvapivý posun. Dcera agenta Skripala Julija je po otravě při vědomí a mluví

Dcera bývalého ruského a britského agenta Julija Skripalová, otrávená nedávno spolu se svým otcem v anglickém Salisbury, je při vědomí a může mluvit. Informoval o tom server BBC s odvoláním na nemocnici, v níž je Skripalová hospitalizovaná od 4. března. Dosud byl stav Skripalové i jejího otce hodnocen jako kritický. Skripal je podle BBC nadále v kritickém stavu.

Zdravotní stav Julije Skripalové se výrazně zlepšil a podle lékařů už není v přímém ohrožení života.

„Jsem rád, že mohu oznámit zlepšení stavu Julije Skripalové. Na léčbu reaguje dobře, nadále je jí ale poskytována 24 hodin denně expertní klinická péče,“ uvedla Christine Blanshardová, která je lékařskou ředitelkou oblastní nemocnice v Salisbury. Neuvedla ale, zda se pacientka zcela vyléčí.

Informace o zlepšení jejího stavu je překvapivá. Dosud se hovořilo o tom, že oba mají jen minimální šanci na přežití. Ještě ve středu to v rozhovoru s BBC tvrdila i Skripalova neteř Viktoria Skripalová. Řekla také, že dlouhodobá prognóza dvojice „opravdu není dobrá“ a že i kdyby Skripal a jeho dcera přežili, budou do konce života invalidní. 

Soudce David Williams minulý týden s odvoláním na dosavadní výsledky zdravotních testů uvedl, že útok nervově paralytickou látkou zřejmě narušil duševní kapacitu Skripalových, přičemž není jasné, zda a kdy se zotaví.

Skripal a jeho dcera upadli do bezvědomí na lavičce v parku v jihoanglickém městě Salisbury začátkem března. Kromě nich skončil v nemocnici také policista Nick Bailey, který je na lavičce našel a navštívil také jejich dům. Původně byl i jeho stav vážný, postupně se ale zlepšoval.

O minimální šanci na uzdravení mluvil i „spoluautor“ novičoku

Podle britské vlády byli Skripalová a její otec otráveni nervovou látkou novičok, kterou vyvinuli v 80. letech minulého století v bývalém Sovětském svazu. Na jejím vývoji se podílel chemik Vil Mirzajanov, který z Ruska v 90. letech emigroval a žije v USA. I on tento měsíc uvedl, že po otravě touto látkou je jen minimální šance na uzdravení.

Britská vláda už týden po otravě Skripala a jeho dcery připsala odpovědnost za otravu Rusku, které obvinění odmítá. Británie kvůli tomu vyhostila přes dvě desítky diplomatů, odvetným krokem odpovědělo Rusko.

Tento týden se k Británii připojily přes dvě desítky zemí, včetně České republiky nebo Spojených států, a vyhostily různý počet zaměstnanců ruských ambasád. Připojilo se i ústředí NATO, které odebralo akreditaci sedmi členům ruské mise při alianci. Moskva ve čtvrtek oznámila, že v odvetě vypoví stejný počet diplomatů, kolik jich dané státy vyhostily zpět do Ruska.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Epsteinova bývalá společnice Maxwellová žádá o propuštění z vězení

Někdejší přítelkyně a dlouholetá spolupracovnice sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina Ghislaine Maxwellová ve středu požádala federální soud, aby zrušil její dvacetiletý trest za obchodování s nezletilými osobami za účelem sexuálního zneužívání a propustil ji na svobodu. Žádost zdůvodnila údajnými rozsáhlými novými důkazy v případu, které podle ní dokládají, že v jejím procesu došlo k porušení ústavního práva, informovala agentura AP.
před 5 mminutami

Polský ústavní soud není nezávislý a nestranný, uvedl Soudní dvůr EU

Polský ústavní soud porušil několik základních zásad práva Evropské unie, nesplňuje ani požadavky kladené na nezávislý a nestranný soud kvůli nesrovnalostem při jmenování tří jeho členů a předsedkyně, uvedl v rozhodnutí Soudní dvůr EU. Soud v Lucemburku rozhodoval o žalobě Evropské komise (EK), podané ještě v době, kdy v Polsku byla u moci vláda nyní opoziční strany Právo a spravedlnost (PiS). Nynější vláda verdikt unijního soudu uvítala, samotný ústavní soud jej naopak odmítl.
11:23Aktualizovánopřed 29 mminutami

„Ukrajina bojuje o život,“ řekl Zelenskyj na summitu EU

V Bruselu začal summit EU. Lídři sedmadvacítky řeší hlavně další finanční podporu Ukrajiny pro roky 2026 a 2027. Nemůžeme si dovolit selhat, zdůraznila šéfka diplomacie EU Kaja Kallasová. V případě využití zmrazených ruských aktiv musí nést riziko všechny státy Unie, uvedla pak šéfka Komise Ursula von der Leyenová. Česko na summitu zastupuje nový premiér Andrej Babiš (ANO).
04:07Aktualizovánopřed 33 mminutami

Ukrajina bude jednat v USA o mírovém plánu, Putin trvá na její kapitulaci

Ukrajinská delegace bude ve Spojených státech jednat v pátek a sobotu o mírovém plánu, který by mohl vést k ukončení ruské války proti Ukrajině, oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Šéf Kremlu Vladimir Putin ve středu prohlásil, že ruské cíle – tedy úplná kapitulace a podřízení Ukrajiny Rusku – se nezměnily. Evropské státy ve svém projevu označil za „podsvinčata“.
před 56 mminutami

OSN: Milice RSF zabily přes tisíc lidí v uprchlickém táboře

Polovojenské Jednotky rychlé podpory (RSF) letos v dubnu povraždily v uprchlickém táboře Zamzam v regionu Dárfúr v západním Súdánu přes tisíc civilistů. Píše to agentura Reuters s odvoláním na zprávu Úřadu OSN pro lidská práva (OHCHR).
před 1 hhodinou

Do Evropy se vrátila lepra, případy hlásí Rumunsko a Chorvatsko

V polovině prosince oznámil rumunský ministr zdravotnictví Alexandru Rogobete, že se v zemi dva lidé nakazili leprou. Jde o první potvrzené případy lepry v Rumunsku za více než čtyřicet let. Obě nakažené ženy pracovaly v lázních ve městě Kluž jako masérky. Další dva lidé čekají na výsledky testů. Úřady lázně, kde se nemoc objevila, uzavřely. Jeden případ zaznamenalo i Chorvatsko. Lepra není výrazně nakažlivá a valná většina lidí je proti ní imunní.
před 1 hhodinou

Mauritánie bojuje s migrací do Evropy. Organizace hlásí porušování lidských práv

Lidskoprávní organizace hlásí výrazný nárůst policejní aktivity v Mauritánii poté, co země na začátku loňského roku podepsala dohodu s Evropskou unií, jejímž cílem je omezit nelegální migraci. Dle organizací je mnoho migrantů deportováno bez řádného právního procesu. Někteří naopak nemohou v cestě pokračovat, zároveň nemají prostředky na návrat zpět. Počet vyhoštění z Mauritánie se v prvních šesti měsících roku 2025 téměř zdvojnásobil oproti celému roku 2024, vyplývá z informací, které mauritánská vláda poskytla organizaci Human Rights Watch.
před 1 hhodinou

Ruští pohraničníci krátce vnikli do Estonska

Tři ruští pohraničníci ve středu nelegálně překročili hranici do sousedního Estonska, kde pobývali asi dvacet minut, než se vrátili do Ruské federace. Serveru Delfi to řekl estonský ministr vnitra Igor Taro. Estonsko je členem Evropské unie i NATO.
před 3 hhodinami
Načítání...