Ruské úřady nedávno zakročily proti zaměstnancům nakladatelství, které podezřívají z „propagandy LGBT“. Hnutí sexuálních menšin je v zemi od roku 2023 zakázáno jako „extremistická organizace“. Server Meduza upozorňuje, že zátah se liší od těch „běžných“ a že dochází ke změně pravidel na celém ruském knižním trhu. Cenzura se ale nezaměřuje jen na knihy – v hledáčku jsou také filmy o Harrym Potterovi či seriálová Hra o trůny.
Potírání „LGBT propagandy“ či možný zákaz Harryho Pottera. Ruská cenzura přitvrzuje
Ruské úřady v polovině května zahájily trestní řízení proti zaměstnancům z tamních největších nakladatelství v souvislosti s údajným „organizováním činnosti extremistické organizace“. Vyšetřovací výbor provedl prohlídky u současných i bývalých pracovníků vydavatelství Eksmo, Popcorn Books a Individuum patřících do jedné skupiny. Zadržena a vyslechnuta byla desítka osob, včetně ředitele distribuce Eskmo Anatolije Norovjatkina, podle serveru Meduza však většinu z nich propustili jako svědky.
Norovjatkin je podle listu Kommersant podezřelý z „propagandy homosexuality“ a „verbování dalších osob do činnosti extremistické organizace“. Samotné Eksmo informovalo o zabavení materiálů, které jsou spojené s knihami nakladatelství Popcorn Books, v němž získalo 51procentní podíl v roce 2023.
Queer romány jako „propaganda LGBT ideologie“
Obviněni však byli „pouze“ tři lidé, a to jeden z ředitelů Popcorn Books a Individuum Dmitrij Protopopov, šéf prodeje Pavel Ivanov a Arťom Vachljajev, který je zodpovědný za skladování a distribuci literatury.
Projekt zaměřující se na ochranu lidských práv První oddělení uvádí, že formálním základem obvinění z „propagandy LGBT ideologie“ byla distribuce takzvané queer literatury, především románu Léto v pionýrském šátku.
Právě tato literatura spadá pod žánr Young Adult, který je v současné době jedním z komerčně nejúspěšnějších na ruském trhu.
Léto v pionýrském šátku spisovatelek Jeleny Malisovové a Kateriny Silvanovové pojednává o lásce pionýra Jury a Volodi, který vede pozdně sovětský pionýrský tábor, kde se děj odehrává. Další díl s názvem O čem mlčí Vlaštovka je situován v Německu a na Ukrajině.
Autorky románů byly loni v únoru označeny za „zahraniční agenty“, v roce 2022 už tuto „nálepku“ získal i Alexej Dokučajev, tehdejší ředitel Popcorn Books. Právě toto nakladatelství oba díly vydalo. Popcorn Books se obecně specializuje na vydávání knih zabývajících se otázkami sebepojetí, diskriminace, sexismu či rasismu, uvádí Meduza.
Vybočení z „běžné praxe“
Meduza upozornila, že aktuální události se liší od předchozích zastrašovacích kampaní. Ty se zaměřovaly na dodržování pravidel označování a prodeje knih „zahraničními agenty“. V březnu a dubnu se sice razie soustředily i na LGBT literaturu, končily však „pouze“ správními protokoly, a nevybočovaly tak z „běžné praxe“.
Ruský knižní svaz poukázal na to, že květnový „případ nakladatelů“ je nečekanou změnou v přijatém represivním řádu. Svaz uvedl, že doposud byly ve věci „propagandy LGBT“ udělovány pokuty, a zahajování trestního řízení praxí nebylo.
Projekt První oddělení informoval, že „zápletkou případu“ je údajná distribuce devíti set výtisků deseti knih – mezi něž patří i zmiňovaná díla Malisovové a Silvanovové, které „formují ‚LGBT ideologii‘“ – vydaných v letech 2019 až 2022. A to tedy před rokem 2023, kdy ruské úřady zakázaly „mezinárodní hnutí LGBT“ jako extremistickou organizaci.
Případ z půlky května tedy dle Meduzy neobsahuje nic, co by „podkopávalo základy režimu“.
Hrozba vězení
Trestní stíhání vydavatelů a distributorů působí na trhu odstrašujícím dojmem, popisuje Meduza. Úkolem úřadů je podle serveru na příkladu této „kauzy“ ukázat knižním nakladatelům a distribučnímu systému vysokou cenu, kterou může být nutné zaplatit za sázku na komerční zájem. Má jít o deset až dvanáct let vězení.
Meduza dodává, že uváděný příklad je adresován i celé společnosti a slouží k nastolení nových norem zdrženlivosti a autocenzury. Má vštípit to, že malý komerční zisk nestojí za rizika, která ho mohou provázet, a také to, že distributoři jsou odpovědní za obsah na stejné úrovni jako vydavatelé a že nejsou považováni za pouhé zprostředkovatele, dodává server.
Knižní trh v „opatrovnictví“ ministerstva kultury
Meduza dále upozorňuje, že dochází ke změně pravidel hry na celém ruském knižním trhu. Demonstruje to na zvolení poradce Kremlu a bývalého ministra kultury Vladimira Medinského předsedou Svazu spisovatelů v únoru tohoto roku.
Zdroj listu RBK z knižního trhu vysvětlil tento nečekaný obrat „zvýšenou pozorností úřadů k danému odvětví v poslední době“, která vyústila v potřebu „ideologicky silné osobnosti, jež by dokázala sjednotit představitele knižního průmyslu a navázat jeho dialog s úřady“.
Dalším krokem ve změnách na poli knižního trhu je převedení dohledu nad ním na ministerstvo kultury z ministerstva pro digitalizaci. Stalo se tak v březnu na zasedání Rady pro kulturu a umění na přání (dnes již bývalého) předsedy zmíněného Svazu spisovatelů.
Meduza uvádí, že ministerstvo pro digitalizaci se více zajímalo o peněžní toky a stimulaci trhu obecně, a proto umožňovalo určitou míru samosprávy. Resort kultury se pravděpodobně bude zabývat přímo ideologickým „opatrovnictvím“ průmyslu, dodává server.
Možný zákaz Harryho Pottera či Hry o trůny
Ruská cenzura se má kromě knih zaměřit také na filmy a seriály, a to v rámci omezení týkajícího se zábavního obsahu, který podle úřadů dobrovolně podporuje životní styl bez dětí. O těchto postupech informoval minulý týden tamní vládní Parlamentní věstník.
Podle nových pokynů má mediální regulátor Roskomnadzor od 1. září nařizovat kinům a streamovacím platformám, aby blokovaly nebo mazaly díla, která „podporují“, „ospravedlňují“ či prezentují výhody spojené s odmítáním mít děti. Týkat by se to mělo i děl zobrazujících založení rodiny a bezdětnost jako společensky rovnocenné volby.
Věstník mluví také o zákazu materiálů, které vykreslují těhotenství, mateřství nebo otcovství negativně, či dobrovolnou bezdětnost naopak pozitivně.
Tato pravidla by mohla ovlivnit známé franšízy. Média uvádějí jako příklady, které mohou být předmětem přezkumu, seriály Hra o trůny, Sex ve městě a filmy o Harrym Potterovi.
Ruský Roskomnadzor však plány na zákaz těchto populárních seriálů a filmů podle serveru Novaja gazeta Europe popřel.