Po přeživších po zemětřesení se pátrá už jenom ve dvou tureckých provinciích

Záchranáři v Turecku ukončili pátrání po přeživších ničivého zemětřesení ve všech provinciích vyjma dvou nejvíce zasažených – Kahramanmaraş a Hatay. S odvoláním na úřad pro řešení následků katastrof (AFAD) o tom informovala agentura AFP. Úřad také zveřejnil novou bilanci obětí: zemětřesení o síle 7,8 stupně z 6. února zabilo v Turecku 41 020 lidí. Obětí v sousední Sýrii je podle nejnovějších odhadů OSN zhruba 6 tisíc, celková bilance tedy činí přibližně 47 tisíc mrtvých. Záchranáři po přeživších v devíti tureckých provinciích pátrali bezmála dva týdny. Do Turecka přiletěl americký ministr zahraničí Antony Blinken, slíbil další pomoc ve výši 100 milionů dolarů (2,2 miliardy korun).

Mezi posledními nalezenými přeživšími, necelých třináct dní po katastrofě, byla v provincii Hatay rodina s dvanáctiletým chlapcem, který nedlouho po vyproštění ze sutin zemřel. Od té doby záchranáři podle dostupných zpráv další živé nenašli, práce ve dvou provinciích ale pokračují.

Zemětřesení si kromě lidských obětí vyžádalo i rozsáhlé materiální škody. Po prvním otřesu o síle 7,8 stupně následovaly tisíce dalších otřesů, z toho desítky o síle pět nebo šest stupňů. Zemětřesní podle tureckého viceprezidenta Fuata Oktaye srovnalo se zemí nebo vážně poškodilo asi 105 tisíc budov, ve kterých bylo asi 384 500 bytů.

Práce v Sýrii komplikuje občanská válka

Na záchranných operacích v Turecku se podílely i mezinárodní týmy včetně toho z České republiky. Češi se ve městě Adiyaman podíleli na vyproštění 78 mrtvých těl a dvou živých lidí. Zpátky do Česka se vrátili v pátek odpoledne.

V sousední Sýrii se s dopady katastrofy podle OSN potýká nejméně 8,8 milionu lidí a většina z nich potřebuje nějakou formu humanitární pomoci. Situace v Sýrii byla pro mnoho lidí v důsledku dlouholeté občanské války a ekonomické krize katastrofální už před zemětřesením.

Blinken slíbil další pomoc

Ministr zahraničí USA při návštěvě Turecka slíbil další peníze na pomoc. Blinken dopady katastrofy spatřil na vlastní oči při letu vrtulníkem nad jižním Tureckem v doprovodu svého tureckého protějšku Mevlüta Çavuşoglua.

„Bude to dlouhodobé úsilí,“ řekl Blinken na letecké základně Incirlik, ze které se koordinuje distribuce pomoci po zemětřesení. „Když vidíte rozsah škod, počet budov, bytů a domů, které byly zničeny, bude obnova vyžadovat obrovské síly,“ poznamenal.

K obnově chtějí přispět i Spojené státy, které už nedlouho po zemětřesení oznámily pomoc ve výši 85 milionů dolarů (1,9 miliardy korun). V neděli Blinken uvedl, že Washington přispěje dalšími 50 miliony dolarů na nouzovou podporu uprchlíků a taktéž 50 miliony dolarů na humanitární pomoc.

Blinken na leteckou základnu, kde jsou umístěny americké jednotky, dorazil po účasti na Mnichovské bezpečnostní konferenci v Německu. Je to jeho první návštěva Turecka – členské země NATO – od nástupu do funkce před dvěma lety. Na základně se Blinken setkal i s americkými a tureckými vojáky a také s rodinami tureckých vojáků postiženými zemětřesením.

Blinken se zřejmě setká i s Erdoganem

Incirlik je základnou amerického letectva a představuje klíčový logistický uzel pro distribuci humanitární pomoci. Na základnu směřují z celého světa zásoby, které jsou poté na nákladních automobilech a vrtulnících přepravovány potřebným, a to i do těžko dostupných oblastí.

Později večer má Blinken odletět do tureckého hlavního města Ankary, kde bude v pondělí jednat s tureckými představiteli. Očekává se jeho setkání s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Na programu bude kromě jednání o následcích zemětřesení zřejmě také diskuse o vstupu Švédska a Finska do NATO, který Turecko zatím blokuje. 

Načítání...