Papež přijal rezignaci nejvýše postaveného katolíka v Chile. Údajně kryl obtěžování dětí

Papež František přijal rezignaci kardinála, santiagského arcibiskupa a nejvyššího představitele katolické církve v Chile Ricarda Ezzatiho. Údajně se snažil krýt skandál se sexuálním zneužíváním. V prohlášení Vatikánu se uvádí, že papež pověřil biskupa Celestina Aóse Braca dočasnou správou santiagské diecéze, dokud nebude jmenován Ezzatiho nástupce.

Sedmasedmdesátiletý Ezzati čelí několika obviněním z krytí sexuálních skandálů v rámci církve. Jeden z nich se týká Oscara Muňoze, bývalého vrcholného funkcionáře na arcibiskupství, který stanul před soudem za obvinění ze znásilnění nejméně pěti dětí. Svá obvinění odmítá. V říjnu využil Ezzati svého práva nevypovídat, když si ho kvůli Muňozově případu předvolal k výslechu státní zástupce.

Jedná se již o osmou rezignaci poté, co se loni na mimořádném zasedání všech 34 chilských biskupů rozhodlo dát své funkce k dispozici. Učinili tak v reakci na 2300stránkovou zprávu vatikánských vyšetřovatelů, jež konstatovala, že chilští církevní představitelé po obdržení zpráv o pohlavním zneužívání nekonali a v některých případech ho i přímo kryli.

Australský soud minulý týden odsoudil kardinála a bývalého vatikánského činitele zodpovědného za finance George Pella k šesti letům vězení za pohlavní zneužívání chlapců. Jedná se o dosud nejvyššího církevního hodnostáře odsouzeného za sexuální delikt.

Rozhodnutí přijmout Ezzatiho rezignaci přichází v době sílící kritiky katolické církve za její nedostatečnou reakci na desítky let zveřejňované případy sexuálního zneužívání.

Oběti pohlavního zneužívání ze strany duchovních tvrdí, že konferenci ve Vatikánu uspořádané na toto téma minulý měsíc se nepodařilo přijít s konkrétními opatřeními, která by pokračování této praxe do budoucna účinně bránila.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rusko přerušilo plavbu kanálem u Azovského moře, může to ovlivnit vývoz obilí

Rusko dočasně přerušilo dopravu plavebním kanálem mezi řekou Don a Azovským mořem, napsala agentura Reuters s odvoláním na dva nejmenované zdroje z odvětví vývozu obilí. Uzavření vodní cesty by se podle odhadu expertů mohlo dotknout téměř čtvrtiny vývozu ruské pšenice, která se přepravuje přes Azovské moře.
před 1 hhodinou

VideoV USA vyšetřují zastřelení Mexičana agenty ICE v Houstonu

Dvaapadesátiletý Mexičan Lorenzo Salgado ve středu podlehl zraněním po střelbě imigračních agentů v texaském městě Houston. Stal se tak nejméně šestým člověkem zastřeleným federálními složkami v rámci operací proti ilegálním migrantům od loňského ledna. Vyšetřování nyní přináší první detaily incidentu. Imigrační úřad (ICE) tvrdí, že agenti Salgada zastřelili v sebeobraně poté, co údajně narazil dodávkou do jejich auta, neposlechl jejich příkazy a snažil se je přejet. Rodina namítá, že byl vystrašený neoznačenými vozy agentů. „Kdyby můj otec viděl znak agentů ICE nebo emblém jakékoli policejní složky, tak by poslechl a zastavil,“ podotkl syn zastřeleného muže Ronaldo Salgado.
před 2 hhodinami

Nejhorší lesní požár v historii Andalusie má už nejméně dvanáct obětí

U obce Los Gallardos na jihu Španělska, kterou zasáhl ničivý lesní požár, pokračuje pátrání po nezvěstných. Jejich počet se zvýšil na 23, dopoledne úřady hovořily o devatenácti pohřešovaných. Oheň zabil dvanáct lidí, a stal se tak nejsmrtelnějším lesním požárem v zemi od začátku století, informují agentury. Požár není ani v pátek večer plně pod kontrolou. Oheň vznikl zřejmě kvůli závadě na elektrickém vedení.
07:44Aktualizovánopřed 2 hhodinami

VideoVolkswagen změny potřebuje, nedýchá s trhem, soudí Špicar

Volkswagen potřebuje ozdravnou kúru, co se týká celého fungování i zaměstnanců, reagoval v Interview ČT24 viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar na úmysl koncernu výrazně omezit výrobu a zredukovat modelovou řadu. V pořadu moderovaném Danielem Takáčem zmínil kontrast mezi nízkou ziskovostí VW a opakem ve Škodě Auto. Upozornil, že i pro další německé firmy je těžké „dýchat s trhem“, tedy propouštět v krizi a nabírat při růstu.
před 2 hhodinami

Britský soud odmítl většinu hlavních obvinění v kauze dieselgate

Soud v Británii odmítl většinu hlavních obvinění vznesených vůči pěti předním světovým automobilkám v souvislosti se skandálem kolem manipulací s emisemi naftových aut, informují tiskové agentury. Proces, který je další kapitolou ve skandálu označovaném jako dieselgate, začal loni v říjnu.
před 5 hhodinami

„Internet není hřiště.“ Bulharsko zvažuje, že zakáže dětem sociální sítě

Bulharská koalice GERB-SDS navrhuje zakázat používání sociálních sítí dětem mladším šestnácti let a omezit jejich využívání až do dosažení plnoletosti. Součástí návrhu jsou také pokuty. Nová pravidla mají podle předkladatelů zajistit větší ochranu dětí v internetovém prostředí.
před 6 hhodinami

Ženy v EU kvůli odkladu pravidel pro transparentnost odměňování přicházejí o miliardy eur

Ženy v celé Evropské unii přicházejí každoročně o miliardy eur kvůli prodlevám při zavádění nových pravidel pro transparentnost odměňování, vyplývá z výzkumu Evropského odborového institutu.
před 7 hhodinami

V letadle se rozbilo okénko, cestující v něm uvázl hlavou

Jednoho zraněného si v pátek vyžádala nehoda letounu provozovaného společností Ryanair, jemuž se po startu z řecké Soluně rozbilo okénko. Cestujícího, který seděl nejblíž, vtáhl tlak do okénka, v němž mu uvázla hlava. Letadlo poté muselo kroužit nad letištěm v Soluni, dokud nespálilo palivo, a bezpečně nepřistálo. Zraněný cestující byl převezen do nemocnice, v ohrožení života ale není, informují agentury. Aerolinie incident potvrdila agentuře DPA.
před 9 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.