Pacifismus je úctyhodný, ale k dobru nevede, hájí Gauck dodávky zbraní Ukrajině

Ruská agrese proti Ukrajině je černobílá, existuje agresor a oběť, prohlásil ve vysílání stanice ZDF bývalý německý prezident Joachim Gauck. V rozhovoru vehementně hájil dodávky těžkých zbraní Ukrajině, pacifismus je podle něj ctihodný, ale k dobru nevede. Sám si dokáže představit, že by v případě hypotetického napadení Německa sáhl po zbrani.

„Přál bych si, abych to nemusel dělat,“ zdůraznil Gauck v odpovědi na dotaz, zda by v případě útoku na Spolkovou republiku bránil zemi se zbraní v ruce. „Ale v takovém případě bych to udělal.“

Exprezident v rozhovoru kritizoval signatáře otevřeného dopisu z řad německých filozofů, spisovatelů a dalších intelektuálů, kteří po Západu požadují, aby okamžitě vyjednal zastavení bojů. Německo by podle Gaucka nemělo říkat Ukrajincům, co by měli jako oběti dělat.

„Pacifistický přístup, úctyhodný v osobním životě, (…) je přístup, který nevede k dobru, ale upevňuje dominanci těch zlých, zločinců a nelidských (lidí),“ prohlásil Gauck v ZDF.

Bezohlední lidé by se podle něj sami sebe neptali, zda je správné vzít zbraně, aby prosadili své nároky, zatímco ti se svědomím ano. „Ve světě, ve kterém jsme tak nekonečně rozdílní, není třeba (…) kapitulovat před bezohledností,“ míní německý exprezident.

„Je černá a bílá“

Role v současném konfliktu jsou podle něj zcela jasné. „Existuje černá a bílá. Máme tady agresora a oběť. (…) Předstírat, že jsme od obou stran stejně vzdálení – to je velmi špatné zkreslení našeho vnímání,“ podotýká Gauck. Nedodávat Kyjevu zbraně by podle něj zvýhodnilo agresora.

Gauck byl spolkovým prezidentem mezi lety 2012 a 2017. Za dobu ve funkci si k Rusku vždy zachovával distancovaný a kritický postoj, mimo jiné bojkotoval pozvání na olympijské hry 2014 v Soči a nikdy nepodnikl státní návštěvu Moskvy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Pád letadla v Bolívii nepřežilo patnáct lidí

Nejméně patnáct lidí zemřelo po pádu vojenského nákladního letadla u bolivijské metropole La Paza. Dalších deset osob utrpělo zranění. Podle místních médií o tom informovali hasiči. Letoun, který převážel peníze, poničil asi desítku aut. Podle agentury AFP byl stroj těžce poškozen a do okolí z něj létaly bankovky. Příčina nehody zatím není známa.
před 3 mminutami

Trump nařídil úřadům ukončit využívání AI od Anthropicu

Americký prezident Donald Trump nařídil federálním úřadům postupně ukončit využívání technologií umělé inteligence (AI) od firmy Anthropic. Učinil tak poté, co společnost odmítla ustoupit americkému ministerstvu obrany ve sporu o bezpečnost využívání AI pro vojenské účely. Americké ministerstvo obrany podotklo, že pokud firma nepřistoupí na jeho žádost, bude považována za „riziko pro dodavatelský řetězec“ a riskuje ztrátu státní zakázky v hodnotě 200 milionů dolarů (4,1 miliardy korun).
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Po vykolejení tramvaje v Miláně jsou dva mrtví a pět desítek raněných

Dva lidé zemřeli a devětačtyřicet dalších utrpělo zranění poté, co v italském Miláně vykolejila tramvaj, píše Reuters. Dříve agentura informovala o jedné oběti a jednom člověku v kritickém stavu. Zatím není jasné, co bylo příčinou nehody ve městě, které v současné době hostí Týden módy a kde minulý týden skončily zimní olympijské hry.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Keňská policie odhalila síť verbující muže do ruské armády

Policie v Keni odhalila zločineckou síť, která verbovala mladé muže do ruské armády na Ukrajinu. Některé podvodně nalákala na civilní práci v Rusku, jiným slíbila vysoký plat. Podle vyšetřování se nechalo zlákat přibližně tisíc mužů – tři desítky se pohřešují, nejméně 89 pak zůstává na frontě. Dle ukrajinského ministerstva zahraničí bojuje na ruské straně nejméně sedmnáct set žoldnéřů z 36 afrických zemí.
před 4 hhodinami

Pákistán bombardoval Kábul a Kandahár

Pákistán v pátek ráno v odvetě za čtvrteční přeshraniční údery bombardoval pozice Talibanu v afghánských městech včetně Kábulu a Kandaháru. Pákistánský ministr obrany Chavádža Ásif na síti X napsal, že jeho zemi došla trpělivost a nachází se už v otevřené válce s afghánským Talibanem. Obě strany hlásí vysoké ztráty, údaje o obětech se ovšem výrazně rozcházejí a není je možné ověřit, píše agentura Reuters. Výbuchy jsou podle agentury AFP hlášeny i z provincií Kandahár a Paktía.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Warner Bros. podepsala smlouvu o převzetí s Paramountem

Společnost Warner Bros. Discovery (WBD) podepsala smlouvu, podle níž ji za 110 miliard dolarů (2,2 bilionu korun) přebírá mediální skupina Paramount Skydance. Vyplývá to ze záznamu globální porady firmy, který má k dispozici agentura Reuters. Druhý zájemce o převzetí filmových studií a streamovací divize konglomerátu WBD, společnost Netflix, předtím odmítl zvýšit svou nabídku. Spojením obou firem vznikne jedno z největších filmových studií na světě.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

USA možná „přátelsky převezmou“ Kubu, tvrdí Trump

Spojené státy jednají na vysoké úrovni s kubánským režimem a možná se dohodnou na převzetí této karibské země, řekl v pátek podle agentur Reuters a AFP americký prezident Donald Trump novinářům v Bílém domě. Zdůraznil přitom, jaké má Kuba ekonomické problémy. Za nimi přitom z velké části stojí americké sankce a nedávné Trumpovo ropné embargo, které na ostrově způsobilo bezprecedentní krizi.
před 6 hhodinami

Fico tvrdí, že Zelenskyj odmítl kontrolu Družby

Slovenský premiér Robert Fico (Smer) řekl, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odmítl návrh na kontrolu stavu ropovodu Družba, kterým po lednových ruských útocích na ukrajinskou energetickou infrastrukturu neproudí ropa na Slovensko a do Maďarska. Tyto země přišly s návrhem na vytvoření komise složené ze zástupců obou zemí a Evropské komise, která by prověřila schopnost ropovodu přepravovat surovinu. Podle Bratislavy přepravě ropy potrubím nic nebrání.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami
Načítání...