Rakouský kancléř Karl Nehammer zkritizoval maďarského premiéra Viktora Orbána po společném jednání o migraci. Zatímco Orbán se podle agentury APA chlubil tím, že Maďarsko je jediným místem Evropy bez migrantů, Nehammer poukázal na to, že většina lidí, kteří do Maďarska vstoupili ilegálně, zemí jen procházejí a přicházejí do Rakouska. Trojstranného „migračního summitu“ ve Vídni se zúčastnil také srbský prezident Aleksandar Vučič.
Orbán se v Rakousku chlubil svou migrační politikou, Nehammer ho za to sepsul
„Je sice pravda, že se ilegální migranti v Maďarsku nezdržují, ale z 80 procent přicházejí přes Maďarsko do Rakouska a my pak máme 109 tisíc žádostí o azyl a Maďarsko 45,“ prohlásil Nehammer na společné tiskové konferenci s Orbánem a Vučičem.
Rakouský kancléř se takto vyjádřil poté, co Orbán podle APA dotazu maďarské státní televize MTV využil k „sebechvále“ doprovázené kritikou Evropské unie a filantropa maďarského původu George Sorose.
„Jsme jediným místem bez migrantů v Evropě,“ citovala APA Orbána, podle něhož je to zásluhou právních i fyzických překážek bránících migraci. Migranti například mohou vstoupit na maďarské území jen s kladně vyřízenou žádostí o azyl. Kromě toho je na hranicích plot, připomněl Orbán.
„Neříkám, že migranti nemohou někdy přeskočit na druhou stranu, ale větší část dokážeme zastavit a vůbec nemohou přicházet jako migranti do Rakouska,“ tvrdil Orbán.
Kromě toho šéf maďarské vlády znovu kritizoval údajné „nucené přerozdělení“ migrantů schválené nedávno unijními ministry vnitra. Podle Orbána to je pro migranty „pozvánka“, aby se vydali na cestu. Proto prý Maďarsko najde prostředky a cesty, jak nemuset toto rozhodnutí realizovat.
Policejní spolupráce
V úvodním prohlášení však Orbán chválil Nehammera za to, že údajně hájil maďarské stanovisko k azylovému a migračnímu paktu EU na posledním unijním summitu. „Chráníme Evropu před migračním tlakem,“ zdůraznil Orbán. Bez Maďarska a Srbska by podle něj Rakousko, Německo a Nizozemsko měly o „statisíce migrantů více než dnes“.
Nehammer konstatoval, že Rakousko s Maďarskem a Srbskem společně „přitáhly azylovou brzdu“. Konkrétně poukázal na společný boj s Maďarskem proti pašerákům lidí a poděkoval Srbsku za ukončení bezvízového režimu pro Tunisany a Indy. „To bezprostředně vedlo k tomu, že počty žadatelů o azyl v Rakousku výrazně klesly,“ řekl.
Podle rakouského spolkového kancléřství od letošního ledna do května klesl počet žádostí o azyl o pětinu ve srovnání se stejným obdobím loňského roku.
Konkrétním výsledkem migračního summitu je podpis čtyřstránkového memoranda o policejní spolupráci. Ministři vnitra Rakouska, Maďarska a Srbska se v něm dohodli na vzniku společné operační skupiny na ochranu hranic a na zintenzivnění spolupráce v boji proti převaděčům. Například Rakousko podle APA plánuje i vyslání dalších policistů na maďarsko-srbskou hranici. Z nynějších dvaceti by jejich počet mohl stoupnout až na sedm desítek.